Poznati igrači iza novog imena. Beogradska ugostiteljska scena dobila je – Carpes DOO. Reč je o tek osnovanom preduzeću koje će po svoj prilici voditi restoran, a ako je suditi po vlasnicima, uopšte nisu novi u poslu. Iza Carpesa stoje Predrag Ranković, poznat kao Peconi i njegov verni saradnik Aleksandar Kajmaković, znan i kao Aca Bosanac. Vlasništvo dele na ravne časti.
Firmu su osnovali pre dva dana i pod šifrom delatnosti restorana i pokretnih ugostiteljskih objekata, sa osnovnim kapitalom od dva miliona dinara (firmu su inače hteli da osnuju krajem aprila, ali su u osnivačkom aktu pogrešili šifru delatnosti, navodeći da se bave pripremanjem i posluživanjem hrane i pića).
Direktor nove firme je Zorica Rudaković. Ona je, vidi se na internet prezentaciji kompanije Albus, istovremeno predsednik odbora direktora ovog društva, ali i zamenik generalnog direktora Inveja, kao i članica odbora direktora MBS Smederevo i Vitala. Prema dostupnim podacima, ranije je bila i direktorka Rubina i Luke Dunav Pančevo, a po zanimanju je diplomirani ekonomista.
Javnost godinama unazad zna za kontroverznog biznismena Predraga Rankovića, koji se bavi ugostiteljstvom, uljem, alkoholnim pićem, cigaretama… Tek osnovani Carpes, međutim, trenutno je jedina firma iza koje Ranković i zvanično stoji.
Do pre godinu i po dana, u poslovnim evidencijama njegovo ime bilo je upisano samo iza privrednog društva Fantasy Sweet, proizvođača slatkiša. Vodio se kao jedini vlasnik do septembra 2020. godine. Tada je udeo prepustio Saši Sredojeviću. I on nije jedini Sredojević koji je blizak Rankovićevim poslovima.
Razgranat biznis Kajmakovića – sve njegove firme
Aleksandar Kajmaković, međutim, ima i zvanično razgranat biznis. Jedna od najpoznatijih firmi, kojom je kupio Geneks kulu, je Eureka bar. Novi poslovni poduhvat tako je i registrovan na Bulevaru Mihajla Pupina 165D. A baš na toj adresi Eureka bar vlasnik je više lokala i garaže.
Ova firma je prošlu godinu završila sa profitom od blizu 3,3 miliona evra i zapošljava 278 radnika.
To je, međutim, samo najpoznatije preduzeće Ace Bosanca. On stoji i iza UPD Stari grad, a adresa ove firme se poklapa sa adresom poznatog hotela Kasina na Terazijama.
Njegova je i Beojana, firma registrovana za prikazivanje kinematografskih dela. Javnosti je poznata pre svega po tome što je sticajem prilično čudnih okolnosti u jednom momentu postala vlasnik prostora Pozorišta „Boško Buha“. Kvadrati na Trgu Republike su ostali namenjeni dečijem teatru, ali tek pošto ih je država otkupila.
Kajmaković, preko Eureka bara, jedini je vlasnik i Varoš kapije since 1962. Stvarni je vlasnik 100 odsto preduzeća Miradet NS 021. Sasvim logično, reč je o firmi koja posluje u – Novom Sadu. I zakupac je čuvenog restorana Atina.
U njegovom portfoliju je i Index corp. I tu je Kajmaković vlasnik i lično i preko Eureka bara. Lično drži 90 odsto firme, a preko Eureke – preostalih 10 odsto. Index corp vlasnik je firme Casa de Rakija.
Prilično nova firma Aleksandra Kajmakovića, u kojoj je manjinski vlasnik, je Premium hospitality. Registrovana je u novembru prošle godine, pa još nema podataka o poslovanju. U ovoj firmi, koja se, takođe, bavi restoranima, Kajmaković ima 45 odsto.
Ko po imenima preduzeća nije stekao predstavu gde ih sve gosti Aca Bosanac, evo okvirnog spiska. To su Kasina, Temperament, La Fayette, Teatro, splav Port, Caffe Theatre, nekoliko Boutique lokala, ali i Tri šešira, Dva goluba i Zlatni bokal.
Izvesno je da će postati zakupac i čuvene Poslednje šanse na Tašmajdanu. Gradsko preduzeće Tašmajdan je raskinulo ugovor sa dosadašnjim zakupcem i na licitaciji, za koju dosadašnji korisnik nije znao, Šansu prepustio Eureka baru.
Peconi i mnogobrojni poslovi
Nasuprot Kajmakoviću, Predrag Ranković pod svojim imenom nema skoro ništa. Samo polovinu u Carpesu.
Ni na prvi pogled, međutim, nije tako teško povezati ga sa nekim od preduzeća za koje se nezvanično zna da su Peconijeva. Rudaković koja je direktorka nove firme, upravljala je i firmama s kojima se povezuje Ranković.
Invej je „majka firma“ Vitalu, Albusu, Srpskoj reči, a „sestra“ AD Ratar iz Pančeva.
U Centralnom registru hartija od vrednosti trenutno je vlasnik apsolutno svih akcija Inveja Slađana Sredojević. Pre nekoliko godina, kao vlasnik je vođen Srđan Sredojević, nezvanično Rankovićev šurak.
U Vitalu, Invej je vlasnik skoro 85 odsto akcija. Ne može, međutim, da raspolaže svima. Rešenjem Višeg suda u Beogradu iz 2013. godine ima privremenu meru zabrane otuđenja. Oduzeto im je i pravo glasa na tih 65.004 akcija.
Invej je vlasnik i oko 83 odsto akcija u Albusu. Nad delom njih je upisano založno pravo. Među brojnim manjinskim akcionarima je i država. Akcionarski fond drži 0,18 odsto akcija ove kompanije.
Invej je jedini vlasnik Srpske reči, društva registrovanog za izdavanje knjiga. Ko se ne seća, reč je o izdavaču nekadašnjeg istoimenog glasila Srpskog pokreta obnove, čiji je direktor svojevremeno bila Danica Drašković.
Jedini vlasnik smederevskog Milana Blagojevića, poznatog po proizvodnji kućnih aparata je, opet, Invej. Ovo preduzeće posluje sa gubitkom i duži period je u blokadi.
U pančevačkom Rataru Invej drži oko 36 odsto akcija, ali još 25 odsto je u vlasništvu Monusa – firme poznate po proizvodnji cigareta, koja je takođe povezivana sa Rankovićem. Formalni vlasnik Monusa je firma Tobacco impuls, a kao stvarni vlasnik i ove firme i Monusa se, prema podacima APR-a, od 2022. vodi Saša Sredojević (pre njega Dejan Stanković).
Nezvanično, Predrag Ranković Peconi je vlasnik Televizije Happy. Iako se ne vodi zvanično, menadžment koji kruži ranije navedenim preduzećima sugeriše da je reč o povezanim firmama.
Ono što mnoge firme „povezuje“ jeste i njihovo sedište – Aleksandra Dubčeka 14 u Zemunu. Tu su registrovani Happy TV, Invej AD, Invej IN, Monus, Tobacco impuls i dr.
Imena Rankovića i Kajmakovića nisu zaobišla ni stranice crne hronike. Peconi je 2017. godine ranjen u Hotelu „Prag“. Aleksandar Kajmaković saslušan je u okviru predistražnog postupka u kome se ispituju sve okolnosti vezane za finansijske tokove kriminalnih aktivnosti organizovane grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.
Izvor: Forbes Srbija / Aleksandra Bulatović
Foto: YouTube printscreen