Bubrezi obrađuju sve što jedemo ili pijemo, uključujući puno masti, soli i šećera, što je, kao što je opšte poznato, loše za zdravlje i s vremenom dovodi do visokog krvnog pritiska, gojaznosti, dijabetesa i drugih zdravstvenih stanja koja opterećuju naše bubrege, prvo akutno, no stanje može prerasti u hroničnu bubrežnu bolest (Hronična bubrežna insuficijencija).
To je stanje u kojem bubrezi gube sposobnost uklanjanja otpadnih produkata metabolizma i viška tečnosti. Nagomilavanje otpadnih materija i tečnosti može prouzrokovati oštećenja drugih organa i narušiti funkcionisanje cielog organizma.
Hroničnu bubrežnu bolest ima svaka deseta osoba. Uglavnom je reč o stadijumima od 1 do 3 (od pet), no ponekad bolest napreduje do završnog, petog, stadijuma uz potpuno propadanje bubrega. Tada više ne pomaže niti jedna terapijska opcija izuzev nadomeštanja bubrežne funkcije.
Stoga je izuzetno važno misliti na zdravlje bubrega, a možda niste znali da postoje i neki, manje očekivani, okidači za oštećenje bubrega.
Gazirana pića
Ako pijete dva ili više gaziranih pića dnevno, veća je verovatnoća da ćete dobiti bolest bubrega. U jednoj studiji bubrezi žena koje su pile gazirana pića radili su 30 posto slabije nakon 20 godina u poređenju s drugim ženama.
Lekovi protiv bolova
Ako se redovno uzimaju, velike količine lekova protiv bolova ili nesteroidnih antiinflamatornih lekova na recept mogu oštetiti bubrege.
Preterana fizička aktivnost
Predugo vežbanje može izazvati rabdomiolizu, zdravstveno stanje u kojem se oštećeno mišićno tkivo vrlo brzo razgrađuje, a prepoznaje se po bolovima u mišićima i jako tamnoj mokraći. U krv se izbacuju materije koje mogu oštetiti bubrege i uzrokovati njihovo otkazivanje, stoga nemojte preterivati i postupno pojačavajte treninge. Izbjegavajte vežbanje na visokoj vrućini i vlazi.
Biljni dodaci ishrani
Proizvođači dodataka isrhani ne moraju da dokažu da su njihovi proizvodi 100% bezbedni, a neki mogu oštetiti bubrege. Posebno treba biti oprezan ako imate bolest bubrega jer mogu pogoršati stanje ili uticati na delovanje lekova. Razgovarajte sa svojim lekarom pre korišćenja bilo kog dodatka ishrani na biljnoj bazi.
Lekovi za gorušicu
Lekovi koji se nazivaju inhibitori protonske pumpe (PPI), koji smanjuju želudačnu kiselinu, mogu uzrokovati oštećenje bubrega ako ih uzimate u dužem periodu. Neke studije pokazujuda povećavaju rizik i za hroničnu bolest bubrega. Ako ste zabrinuti, pitajte svog lekara da li može da vam da neki drugi lek protiv gorušice.
Streptokokna upala grla
Kod infekcije streptokokom telo stvara proteine (antitela) za borbu protiv te bakterije. Dodatna antitela mogu se taložiti u filtrirajućim delovima bubrega i izazvati upalu. Iako obično ne traje dugo, kod nekih ljudi može ostaviti trajna oštećenja na bubrezima. Ako sumnjate na streptokoknu upalu grla, obavezno se javite svom lekaru kako bi vam propisao terapiju antibioticima.
Izvor: Danas
Foto: YouTube printscreen