Specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar izjavio je za Glas Amerike da se SAD nada da će delegacija Kosova prisustvovati sastanku o problemu sa dinarom u Briselu 27. februara i istakao da, kakva god nova Vlada Srbije da bude, od nje očekuju da osnaži demokratske institucije i nastavi putem dijaloga i evrointegracija.
Govoreći o Kosovu, Eskobar je rekao da zabrinjava što ih Priština ne tretira kao partnera i da kada razgovaraju sa drugim partnerima, pogotovo sa onima koji ne priznaju nezavisnost Kosova, oni vide da Kosovo ne ispunjava obaveze iz dijaloga pod okriljem EU, što otežava Americi da brani argumente za članstvo Kosova u EU, NATO i Savetu Evrope.
Kada je reč o obavezama Beograda, on je istakao da postoje stvari koje nisu ispunjene – poput privođenja pravdi odgovornih za učešće u napadu u Banjskoj.
Na pitanje novinara Glasa Amerike da li je saglasan sa pomoćnikom državnog sekretara SAD Džejmskom O’Brajenom da je Srbija načinila dva važna koraka ka priznanju Kosova, kada je priznala tablice i carinska dokumenta, Eskobar je rekao: „Da, saglasan sam, u pravu je i sada želimo da to bude stalno i formalno“.
Kada je reč o izborima u Srbiji, Eskobar je rekao da je izveštaj Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava bio temeljan i fer i da Srbija mora da primeni preporuke pre narednih izbora.
Na pitanje da li će buduću Vladu Srbije smatrati legitimnom, rekao je da hoće sve dok bude radila na preporukama ODIHR i da će, dokle god institucije budu istraživale navode o nepravilnostima izbora, raditi sa njom.
Podsećamo da je šef Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) Albert Džonson (Jonson) izjavio da posmatračka misija ODIHR-a nije imala zadatak da ocenjuje da li su izbori u Srbiji bili slobodni i pošteni, niti da preporučuje ponavljanje glasanja.
On je, međutim, naveo da je misija konstatovala da su izborni uslovi bili neravnopravni i da je zabeležila neregularnosti na sam dan glasanja.
U preliminarnom izveštaju, ODIHR je naveo da su izbore obeležili pritisci na birače, kupovina glasova, narušavanje tajnosti glasanja, pristrasno izveštavanje medija u korist vlasti, zloupotreba javnih resursa, neprimereno učešće predsednika u kampanji.
Izvor: Glas Amerike
Foto: YouTube printscreen