4. februar 2024.
Pre dve decenije je Mark Zakerberg imao ideju – a do danas se njome basnoslovno obogatio. Sve je više kritika na račun Fejsbuka i drugih mreža. Od toga da narušavaju mentalno zdravlje do manipulisanja čitavim društvima.
Deutsche Welle navodi da Fejsbuk slavi 20 godina postojanja. To je najveća svetska društvena mreža. Više od tri milijarde ljudi je aktivno na ovoj stranici barem jednom mesečno. Dakle, više od trećine svetske populacije.
Ali, osnivaču Fejsbuka Marku Zakerbergu je slavlje pomračeno. Samo nekoliko dana pre godišnjice, Zakerberg je suočen sa drastičnom kritikom na saslušanju u američkom Senatu.
„Krv je na vašim rukama“, vikao je republikanski senator Lindzi Grejem. „Imate proizvod koji ubija ljude.“
Tema saslušanja bile su manjkavosti u zaštiti dece i mladih na velikim internet platformama. „Vaše dizajnerske odluke, propusti u odgovarajućem ulaganju u bezbednost, vaše stalne težnje ka profitu umesto osnovne bezbednosti dovode našu decu i unučad u opasnost“, rekao je demokrata Dik Darbin, vođa većine u Senatu SAD.
O opasnosti društvenih medija se sada naširoko raspravlja. U Sjedinjenim Državama smatraju ih suodgovornim za krizu mentalnog zdravlja mladih.
Vivek Marti, direktor javne zdravstvene službe, objavio je u maju prošle godine posebnu preporuku za društvene mreže. On upozorava da postoji „mnogo znakova koji ukazuju da društvene mreže mogu ozbiljno narušiti mentalno zdravlje i dobrobit dece i mladih“.
Nemački psiholog i istraživač rizika Gerd Gigerencer podvlači to u razgovoru za DW. „Neke studije pokazuju da su neizvesnost, nedostatak samopoštovanja, depresija i čak razmišljanje o samoubistvu porasli“, ističe Gigerencer.
Među tim znakovima u SAD može se ubrojati porast stope samoubistava među osobama u dobi od 10 do 25 godina. U protekloj deceniji, od 2011. do 2021. godine, povećala se za 60 posto.
Izvor: Deutsche Welle / Matijas fon Hajn