Evropski revizorski sud saopštio je, povodom predloženog Instrumenta za reforme i rast za Zapadni Balkan od šest milijardi evra, da bi dodatni novac Evropske unije trebalo da bude dodatno zaštićen od korupcije.
Kako se navodi u saopštenju ovog suda, namera predloženog Instrumenta za reforme i rast za Zapadni Balkan, čija je vrednost šest milijardi evra, jeste da se pomogne partnerima u regiji u ispunjavanju kriterijuma za pristupanje EU, prenosi Al Jazeera Balkan.
Kako se dodaje, ekonomsko približavanje šest partnera sa Zapadnog Balkana i EU godinama se smatra nedovoljnim, a kao odgovor na to, Evropska komisija je u novembru 2023. godine predložila uspostavljanje instrumenta za finansiranje pod nazivom Instrument za reforme i rast za Zapadni Balkan, u sklopu novog plana rasta za regiju.
U saopštenju se napominje da je namera da se instrumentom podstakne ekonomski rast, poveća socio-ekonomska konvergencija sa zemljama EU i ubrza usklađivanje sa vrednostima i zakonima EU, sa ciljem budućeg pridruživanja.
Revizori EU pozdravili su uvođenje strožijih zahteva za finansiranje, što je, kako se navodi, učinjeno povezivanjem isplata sa ispunjavanjem uslova koji treba da se utvrde u programima reformi za različite zemlje.
Zloupotrebe EU novca
“Međutim, postoji rizik od toga da uslovi za isplatu sredstava nisu dovoljno ambiciozni i da pokazatelji nisu dovoljno jasni i merljivi. Takođe i dalje je teško osigurati da će reforme biti održive, posebno kada se uzme u obzir nezadovoljavajući administrativni kapacitet u toj regiji”, rekla je članica Evropskog revizorskog suda Laima Liucija Andrikiene.
Kako je dodala, kada se govori o programima reformi, uloga Evropske komisije ne bi trebala da se ograniči na iznošenje primedbi, nego bi joj trebalo omogućiti da od vlada Zapadnog Balkana može da zatraži da te programe preispitaju ili izmene ako to bude potrebno.
S obzirom na to da se u okviru trenutnog budžeta EU pretpristupnim zemljama, uključujući Tursku, već stavlja na raspolaganje više od 14 milijardi evra, revizori su istakli da iznosi koji će se osigurati u okviru predloženog instrumenta čine znatno povećanje, više od 40 posto, finansiranja predviđenog za Zapadni Balkan do 2027. godine.
Izvor: Al Jazeera Balkan
Foto: Youtube printscreen