Korišćenjem ovog sajta prihvatate Politiku privatnosti i Uslove korišćenja.
Prihvatam
NaslovnicaNaslovnicaNaslovnica
  • Vesti
    • Politika
    • Društvo
    • Svet
    • Kultura
    • Sport
  • Magazin
    • Biznis
    • Istorija
    • Intervju
    • Tehnologija
    • Zdravlje
Čitanje: Do detalja objašnjena tužba Novak Đoković o kojoj bruje Srbija i svet
Objavi
Promena veličine fontaAa
NaslovnicaNaslovnica
Promena veličine fontaAa
  • Vesti
  • Politika
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Sport
  • Magazin
  • Biznis
  • Istorija
  • Zdravlje
  • Tehnologija
  • Intervju
Pretraga
  • Vesti
    • Politika
    • Društvo
    • Svet
    • Kultura
    • Sport
  • Magazin
    • Biznis
    • Istorija
    • Intervju
    • Zdravlje
    • Tehnologija
Pratite nas
  • KONTAKT
  • POLITIKA PRIVATNOSTI
  • UPRAVLJANJE KOLAČIĆIMA
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Sport

Do detalja objašnjena tužba Novak Đoković o kojoj bruje Srbija i svet

Poslednja izmena: 21/03/2025 10:53
10 min čitanja
Do detalja objašnjena tužba Novak Đoković o kojoj bruje Srbija i svet
Objavi
Antimonopolska tužba podneta je u utorak, 18. marta, protiv upravljačkih tela tenisa, a podnela je Profesionalna asocijacija teniskih igrača (PTPA), koja njome ima za cilj da potpuno preoblikuje tenis i da transformiše trerman koji igrači imaju, kao i to kako im se isplaćuju naknade.
 
 
PTPA, koju je suosnovao dvadesetčetvorostruki osvajač grand slem turnira Novak Đoković 2019. godine, podnela je dokument od 145 stranica u Njujorku, Londonu i Briselu, navodeći kako su igrače zlostavljaju i eksploatišu lidera sporta, kako se navodi. Podneta je protiv ATP-a i WTA, Međunarodne teniske federacije (ITF) i Međunarodne agencije za integritet tenisa (ITIA), koja upravlja operacijama protiv dopinga u sportu, kao optužene označava četiri grand slem turnira kao “suurotnike.”
 

grači moraju da igraju u okruženju gde nemaju glas i kontrolu nad svojim telima, dok njihova atletičnost i slava nastavljaju da generišu sve više i više novca za optužene, piše u tužbi.

Sadržaj
Tužba, šta je PTPA i ko su tužioci u ovom slučaju?Ko su tuženi?Tuženi su odgovorili na optužbeSinerov slučaj obuhvata tužbaŠta se dešava sledeće?

 

Ništa od ovoga se ne bi desilo na konkurentnom tržištu, gde bi tužioci, članovi PTPA mogli da imaju konkurentne izbore i uživaju slobodu kretanja.

 

Dokument, takođe, ponovo otvara kontroverzu oko doping suspenzije Janika Sinera, navodeći da je bio blago tretiran od strane ITIA.

 

Ovde, The Athletic razlaže ključna pitanja koja proizlaze iz tužbe PTPA, zašto je podneta i šta to znači za tenis.

 

Tužba, šta je PTPA i ko su tužioci u ovom slučaju?

 

PTPA je, u suštini, sindikat za tenisere, ali nije formalno priznat kao takav jer se oni ne smatraju zaposlenima. Ipak, deo je Svetske asocijacije igrača, globalne kolektivne unije i asocijacija koje predstavljaju profesionalne sportiste širom sporta.

 

Đoković i kanadski veteran Vasek Pospisil, koji je imenovan kao tužilac u tužbi, suosnovali su organizaciju 2019. godine. Kasnije je angažovana njen izvršni direktor Amas Nasar, koji je opisao profesionalni tenis kao “slomljen”, u izjavi kojom je najavio antimonopolsku tužbu.

 

PTPA, ne vodi listu članova niti naplaćuje igračima članarinu za članstvo u organizaciji. Tvdi da predstavlja najboljih 250 muških i ženskih singl igrača i najboljih 100 muških i ženskih dubl igrača.

 

Tužbu su kao predstavnici potpisali njih 11, profesionalnih tenisera i teniserki, neki od njih su etablirani na turu, a neki su novajlije iz celog sveta. PTPA sama po sebi je također tužilac.

 

Imenovani igrači uključuju Nika Kirjosa iz Australije, Rajlija Opelku iz Sjedinjenih Država i Džng Sajsaj iz Kine. PTPA navodi da tužba ima punu podršku izvršnog odbora organizacije, uključujući Đokovića, koji je dve godine zagovarao podnošenje tužbi, Ons Žaber i Huberta Hurkača, kao i singl i dubl igrače koje predstavlja.

 

The Athletic je ranije u utorak izvestio da se, prema ljudima uključenim u parnicu, koji su govorili pod uslovom anonimnosti kako bi zaštitili odnose, Đoković mučio oko stavljanja imena na tužbu, ali je na kraju odlučio da fokusira radnju na tenisere kao kolektiv, umesto da ovo bude direktnija borba između najvećeg muškog igrača modernog doba i organizacija koje kontrolišu njegova sport.

 

Ko su tuženi?

 

Tužene su četiri glavne organizacije koje upravljaju tenisom: ATP, reguliše sezonu za muškarce; WTA, reguliše sezonu za žene; ITF, reguliše i nadgleda profesionalne teniske turnire, uključujući četiri grend slem turnira (Vimbldon, Ju-Es open, Australijan open i Rolan Garos) i ITIA, nezavisno telo osnovano 2021. godine od strane ATP-a, ITF-a, WTA i grend slemova, a koje služi za anti-doping kontrolu i kontrolu korupcije.

 

Tužba takođe opisuje vlasnike i organizatore teniskih turnira, uključujući četiri glavna, kao zaverenike, koji deluju zajedno sa tuženima da se obogate na račun igrača, na štetu navijača i igre.

 

Tuženi su odgovorili na optužbe

 

WTA je napisala da je tužba dovodi u zabludu, dok je ATP rekao da je PTPA izabrala “podelu i odvlačenje pažnje kroz dezinformacije umesto napretka”. Obe organizacije su branila svoje rezultate u rastu, promociji i finansiranju tenisa, rekavši da će se braniti protiv tužbe, opisujući njene tvrdnje kao neosnovane.

 

ITF je potvrdio prijem tužbe ali nije komentarisao njen sadržaj, dok je ITIA rekla da “pozdravlja prilike za angažovanje” na temu protiv korupcije i protiv dopinga.

 

Tužba PTPA se fokusira na sledeća područja: anti-konkurentna praksa; nagradni fond; rangiranje poena; tenisku sezonu; dobrobit igrača i anti-doping i anti-korupcijske istrage. Tužba tvrdi da teniske organizacije uskraćuju igračima i navijačima pune koristi od konkurencije, dok zaključavaju sportiste u sistem koji je loš za njihova tela i finansijski saldo.

 

Govori o zakonu koji je osmišljen da spreči organizacije i kompanije da potiskuju konkurenciju u svojim oblastima, bilo kroz zajednički rad ili kroz nametanje prohibitivnih struktura učesnicima u tim oblastima.

 

Tužba PTPA kaže da turniri sprečavaju druge događaje da povećaju svoje nagradne fondove, naglašava da je proporcija prihoda koju igrači zarađuju mnogo niža nego kod njihovih kolega u drugim sportovima. To je tačno: sportisti u golfu, NBA i NFL zarađuju čak 50 posto prihoda, dok u tenisu na grend slemovima ta proporcija iznosi oko 15 posto.

 

Takođe, kaže da raspored turnira, koji traje 11 meseci godišnje, oštećuje tela igrača i sprečava druge događaje da konkuriraju glavnim turnirima na ATP i WTA turu, čime se smanjuje potencijal zarade učesnika i ograničava konkurencija. Dodaje da igrači koji su povređeni ili žele da se odmore trpe zbog toga jer gube šansu da zarade poene, ili bivaju kažnjeni ako propuste obavezne turnire.

 

Igrači ne primaju redovnu zaradu ili beneficije kao što bi zaposleni mogli, ali takođe, kako se tvrdi PTPA u tužbi, nemaju slobodu da biraju koje poslove će prihvatiti.

 

Jedan od najvažnijih problema koje tužba postavlja je koliko se igrači plaćaju. Ona ukazuje na ogromnu razliku između najbolje rangiranih igrača i onih niže rangiranih, i tvrdi da, osim ako ne stignu do četvrtfinala , igrači obično imaju gubitak kada se uzmu u obzir troškovi.

 

Tužba takođe oštro kritikuje praksu antidopinga ITIA, navodeći da “ima dovoljno dokaza da nezakonito zaplenjuju mobilne telefone igrača, maltretiraju ih i njihove porodice, bombarduju igrače sa desetinama testova na drog bez osnove i u čudnim vremenima, ispituju igrače satima i prete dodatnim kaznama za neuspeh da sarađuju sa istražnim zahtevima.

 

PTPA je kritikovala ITIA i ranije. Iznela je slične optužbe u pismu u oktobru, na koje je ITIA odgovorila preko svog portparola.

 

Sinerov slučaj obuhvata tužba

 

Tužba takođe direktno navodi muškog svetskog broja 1 Sinera, koji trenutno služi tromesečnu zabranu zbog dopinga.

 

Za razliku od upornog proganjanja drugih igrača, ITIA je brzo prihvatila Sinerovo objašnjenje da je njegov fizioterapeut slučajno primenio zabranjenu supstancu na igračevu kožu. ITIA je zaključila da Siner nije imao nikakvu krivicu ili nemar za pozitivan test i dozvolila mu da učestvuje na Ju-Es openu 2024, koji je on i osvojio.

 

Već neko vreme se, poslednjih nekoliko godina, priča o tome da su igrači nezadovoljni i da bi do tužbe moglo da dođe, tako da nije neočekivano što se ovo desilo.

 

Stavljamo flastere na rane umesto da pravimo stvarne promene.

 

Šta se dešava sledeće?

 

Prema tužbi, PTPA traži suđenje pred porotom. Tužba zahteva da teniske upravne organizacije prestanu sa nastavljanjem da rade svoje nezakonite monopsonije nad uslugama profesionalnih tenisača i da igrači budu adekvatno kompenzovani za povrede koje su pretrpeli.

 

Pored ostalih ustupaka, PTPA traži od sud da izda izjavu da su sve igračice tužiteljke i članice PTPA zaposlene kod WTA, ITF i ITIA i da imaju pravo na prava i pravne lekove koji su inherentni statusu zaposlenog, uključujući mogućnost da se organizuju, sindikalizuju i odrede pregovaračkog agenta u njihovo ime.

 

Najverovatniji ishod u stvarnosti je da je ovo početna tačka za pregovore i da će se postići nagodba koja je povoljnija za igrače, gde će oni imati reč u strukturi sporta.

 

Suštinski, igrači treba da ubede sudije i regulatore na dva kontinenta (Evropa i Severna Amerika) da temelji profesionalnog tenisa — sistem rangiranja, raspored koji uglavnom kontroliše broj turnira, iznos nagradnog fonda koji oni nude, i ko može učestvovati na njima — krše osnovne principe zakona.

 

Na kratkoročni period, upravna tela tenisa će pregledati sve u tužbi i izdati odgovor.

 

To može potrajati neko vreme, dok procesiraju prve značajnije korake preduzete u onome što obećava da će biti dugotrajna pravna bitka.

 

Izvor: Sportal
Foto: YouTube printscreen

Možda ti se takođe sviđa

Đoković otpustio Endija Mareja

Ajrton Sena: Ne mogu da odustanem, moram da nastavim da vozim

Žarko Zečević van srpskog fudbala

Raša Nesterović: Odem u PAOK, a tamo – Duda, znaš li ti šta je to?!

Zvezdan Terzić: Partizanu pomaže država, a Zvezda je klub uspešnih ljudi

Prijavite se za dnevni bilten

Budite u toku! Dobijajte najnovije najnovije vesti direktno u prijemno sanduče.

Prijavljivanjem prihvatate naše Uslove korišćenja i prihvatate prakse podataka u našoj Politici privatnosti. Možete otkazati pretplatu u bilo kom trenutku.
Objavi
Prethodni članak HPV virus Posledice, prevencija i lečenje HPV virus: Posledice, prevencija i lečenje
Sledeći članak Gledaoce oduševio skriveni detalj u finalu serije Adolescence Zaslužuje nagradu Gledaoce oduševio skriveni detalj u finalu serije Adolescence: „Zaslužuje nagradu“
Ostavite komentar Ostavite komentar

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Najnovije vesti

Film Želimira Žilnika otvorio 18. Međunarodni festival dokumentarnog filma - Beldoks - u Domu omladine
Film Želimira Žilnika otvorio 18. Međunarodni festival dokumentarnog filma – Beldoks – u Domu omladine
Kultura 22/05/2025
Entoni Kliford Grejling: Zašto rešavamo probleme ratovima?
Intervju 22/05/2025
Izvršna vlast u Srbiji preti blokadom sudske vlasti
Izvršna vlast u Srbiji preti blokadom sudske vlasti
Politika 21/05/2025
Trideset godina od druge Kustine pobede u Kanu
Trideset godina od druge Kustine pobede u Kanu
Kultura 21/05/2025

Linkovi

  • KONTAKT
  • POLITIKA PRIVATNOSTI
  • UPRAVLJANJE KOLAČIĆIMA

Vesti

  • POLITIKA
  • DRUŠTVO
  • SVET
  • KULTURA
  • SPORT

Magazin

  • BIZNIS
  • ISTORIJA
  • INTERVJU
  • TEHNOLOGIJA
  • ZDRAVLJE

Prijavite se za naš bilten

Prijavite se na naš besplatni bilten da biste odmah dobili naše najnovije članke!

NaslovnicaNaslovnica
Pratite nas
© 2024 Naslovnica.rs | Sva prava zadržana.
Prijavite se za naš bilten!

Prijavite se na naš besplatni bilten da biste odmah dobili naše najnovije članke!

Nema neželjene pošte, otkažite pretplatu u bilo kom trenutku.
Dobrodošli nazad!

Prijavite se na svoj nalog

Lost your password?