Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao je demonstrante koji danima protestuju zahtevajući procesuiranje odgovornih za tragediju u Novom Sadu siledžijama i nasilnicima, te poručio građanima da se uzdaju u rad državnih organa.
U video obraćanju na društvenoj mreži Instagram Vučić je za “brutalne izlive nasilja” optužio “pojedine političke faktore uz podršku tzv. medijskih grupa za pritisak i drugih grupa za pritisak”.
“Sav taj teror trpimo zbog pritiska da se tobož Tužilaštvo ubrza. Tužilaštvo je kod nas donosilo odluke stotinu puta brže nego u najrazvijenijim zemljama EU kada su se slične stvari događale”, rekao je Vučić.
On je vređao demonstrante nazvavši ih “divljacima” koji su nasrtali na reportere prorežimskih medija.
“I ono što nama u državi Srbiji, pristojnim građanima, nevezano za političku orijentaciju ostaje to je da se uzdamo u rad državnih organa i da ne preduzimamo nikakve mere kako bismo na ulici pokazivali ko je brojniji i ko je snažniji, ili bilo šta slično”, rekao je Vučić.
Šef države i član vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) oglasio se u danu kada opozicioni poslanici i aktivisti treći dan zaredom organizuju blokadu ulaza u zgradu Višeg javnog tužilaštva i suda u Novom Sadu.
Oni traže procesuiranje svih odgovornih za pogibiju 15 ljudi u urušavanju nadstrešnice sa nedavno renovirane Železničke stanice u Novom Sadu. Takođe zahtevaju i oslobađanje svih demonstranata uhapšenih na protestima nakon tragedije koja se dogodila 1. novembra.
Nakon višednevnih pritisaka, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je danas saopštilo da je uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za nesreću. Među njima je i donedavni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić koji je podneo ostavku na tu funkciju nekoliko dana nakon urušavanja nadstrešnice.
Komentarišući to što je Tužilaštvo saopštilo da je uhapšeno i zadržano 11 osoba, navodeći inicijale, među kojima je i Goran Vesić, a da je potom on na Instagramu objavio da nije uhapšen već da se dobrovoljno odazvao pozivu policijskih službenika, Vladica ilić, pravni savetnik u Beogradskom centru za ljudska prava, kaže da mu ta situacija nije jasna:
„Koliko ja znam kad se neko uhapsi, ne može da ima pristup telekomunikacijama, internetu, da piše statuse na društvenim mrežama. To je pitanje za Tužilaštvo ili ti inicijali nisu inicijali Gorana Vesića ili ima neki tretman koji ne bi smeo da ima“, kaže Ilić.
Izvor: Radio Slobodna Evropa
Foto: Instagram printscreen