Na relevantnom skupu u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU) 2021. godine zaključeno je da bi se projektom “Jadar” i iskopavanjem litijuma od strane kompanije Rio Tinto “devastirala životna sredina” i ugrozilo zdravlje ljudi, ali vladajući režim Srbije to krije od građana.
Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar predstavio je 6. avgusta tim zdravstvenih stručnjaka koji će se, prema njegovim rečima, baviti uticajem iskopavanja litijuma na zdravlje građana, iako je SANU doneo svoj sud i još tada otvorio javnu raspravu koja je snimnjena i dokumentovana.
Nije potrebna nova javna rasprava o eksploataciji litijuma projektom “Jadar” i zaključci takozvane struke.
Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) 2022. godine je predstavila zbornik “Projekat Jadar – šta je poznato?”, u kome su objavljena izlaganja sa istoimenog skupa održanog 2021. godine, kao i prepiska SANU sa nadležnim institucijama oko rudnika litijuma.
Akademik Slobodan Vukosavić je istakao da treba očekivati sve veći pritisak investitora da minerale dobiju iz naše zemlje, što jeftinije i uz devastirajuće efekte i ocenio da postoji velika opasnost od velikih, finansijski moćnih stranih kompanija, koje utiču na odluke vlasti.
Potencijalni prihodi od rudarske takse u iznosu sedam posto za očekivanu proizvodnju borata i litijuma u Jadru, po njemu, bili bi jednaki vrednosti prodatih malina kroz velikoprodajne cene na svetskom tržištu.
Kao recenzent, ocenio je da su zaključci na osnovu brojnih radova da realizacija projekta Jadar vodi masivnoj devastaciji prostora, promeni predela, degradaciji biodiverziteta i voda, te raseljavanju stanovništva, prestanku poljoprivrednih aktivnosti i permanentnom riziku za okolna sela i Loznicu i istakao da prioritetni interes Srbije mora da bude suzbijanje zagađenja, održivo korišćenje prirodnih resursa, uz očuvanje životne sredine za sadašnje i buduće generacije.
Akademik Velimir Radmilović podsetio je da je za projekat Jadar izostao projekat remedijacije, a kao razlog izostanka spomenuo je nemar ili nameru, dok je u pristanku države na samo rudnu rentu video dobrovoljni pristanak na kolonijalni status.
Tadašnji predsednik SANU akademik Vladimir Kostić podsetio je na tradiciju da većina aktivnosti ove institucije bude ovekovečena pisanoj formi i dodao da je to način da se niko posle ne priseća šta se mislilo i govorilo, jer je sve ostalo zapisano.
Kada je reč o ekološkim pitanjima on je podsetio da je SANU bio uključen i kada se debatovalo o niklu, mini hidroelektranama, atomskim centralama i uglju, te da se u ovoj instituciji uvek čuju različita mišljenja, a da se SANU trudio da sive zone prekrije pitanjima na koje treba dati odgovor, što je ocenio kao doprinos kulturi dijaloga.
On je istakao da SANU govorio šta je bio dužan da kaže, i precizirao da su trojica akademika koju su mediji predstavljali kao trojku iz SANU bili zamoljeni od SANU da kao najkompetentniji učestvuju u aktivnostima.
O pravnim aspektima Projekta Jadar komentarišući stručne radove iz Zbornika govorio je advokat Sreten Đorđević.
Izvor: Radio-televizija Vojvodine
Foto: YouTube printscreen