Najnovija Netflixova hit-serija Adolescence deli jednu ključnu osobinu s mnogim najboljim serijama ikad snimljenim, a to su sitni detalji koji okupiraju pažnju gledalaca i čine seriju znatno boljom.
U nekim od najpopularnijih serija, poput Severance, Succession ili Breaking Bad fanovi pronalaze skrivene detalje, a upravo ti mali elementi čine ih vrhunskom poslasticom. Jedan gledalac primetio je upravo takav detalj u finalu serije Adolescence, koji ga je toliko oduševio da je napisao da serija zaslužuje nagradu, a sudeći prema reakcijama fanova i kritike – biće ih mnogo.
O čemu se radi u seriji Adolescence?
Ok, kratki podsetnik. Za one koji žive „ispod kamena“ i nisu čuli za Adolescence, reč je o Netflixovoj seriji koja prati mladog dečaka uhapšenog pod sumnjom za ubistvo. Dečaka glumi Oven Kuper, a serija se takođe fokusira na njegovog oca, kog glumi Stiven Grejem, uz izvrsnu sporednu glumačku postavu u kojoj su Erin Doerti, Ešli Valters i Fej Marsej.
Upozorenje! Tekst može da sadrži spojlere!
Četvrta epizoda i finale serije bavi se posledicama nakon što je prošlo više od godinu dana od Džejmijevog hapšenja, a kulminira u trenutku kada Džejmi poziva svog oca da mu kaže kako planira da promeni svoj iskaz i prizna krivicu.
Poziv se događa dok lik Stivena Grejema, Edi, vozi svoju ćerku Lisu i suprugu Mandu kući. Važan kontekst oko Džejmijevog zločina nagovešten je kroz celu seriju – Džejmi je upao u mizogine „incel“ krugove na internetu (online zajednice koje okupljaju tzv. „incele“, što je skraćenica za involuntary celibate (nevoljni celibat). Reč je o muškarcima koji tvrde da ih žene odbacuju i da zbog toga ne mogu da ostvare seksualne ili romantične odnose).
Detalj koji je oduševio gledaoce serije Adolescence
To se dodatno prikazuje u trećoj epizodi, kada razgovara s dečjom psihološkinjom, koju u više navrata pokušava da zastraši. Tokom telefonskog poziva, jedan gledalac primetio je sitan, ali snažan detalj.
„Ne znam da li je puno ljudi to primetilo, ali način na koji je Džejmi razgovarao sa svojom majkom i sestrom u autu (4. epizoda) bio je suptilan, ali snažan. Njegova opšta nezainteresiranost za najvažnije žene u njegovom životu? Neverovatno. Treba da dobije nagrade Emmy za sve“, napisao je. Gledaoci u komentarima složili su se oko važnosti tog detalja.
„I ja sam razmišljao o tome – i o tome kako nije pitao za njih, da vidi kako su kad je mislio da razgovara samo s ocem“, napisao je jedan, a tviteraš mu odgovorio: „Zbog toga shvatiš da, uprkos tome što ide na terapiju i što je odlučio da prizna krivicu, još uvek nije u potpunosti napustio svoj prezir prema ženama“.
Grejem o „incel“ kulturi
Grejem, koji je seriju napisao zajedno s Džekom Tornom, razgovarao je za The Independent o uticaju „incel“ kulture s interneta na seriju.
„Samo treba biti svestan činjenice da decu ne odgajamo samo mi kao roditelji, niti ih samo škola obrazuje. Postoje i uticaji za koje nemamo pojma, a koji duboko oblikuju našu mladu kulturu – i pozitivno i izrazito negativno. Zato na to treba obratiti pažnju i videti kako smo svi za to odgovorni“, izjavio je.
Grejem je dalje rekao kako su hteli da Džejmi dolazi iz obične porodice: „Od samog početka hteli smo da pazimo da nema prostora za upiranje prstom u nekoga. Otac kod kuće nije bio posebno nasilan, nije dizao ruku ni na majku ni na sina ni na ćerku. Majka nije bila alkoholičarka. Džejmi nije bio seksualno, mentalno niti fizički zlostavljan“, objasnio je.
„Deca ne gledaju Endrua Tejta. Oni gledaju puno opasnije stvari od Endrua Tejta. Pokušali smo da prikažemo kompleksan portret deteta koje je oblikovano raznim uticajima, a stvar kod incel kulture jeste da ona ima svoju logiku“, rekao je Torn.
Izvor: CityMagazine
Foto: YouTube printscreen