4. februar 2024.
Kompanija za istraživanje okeana tvrdi da je pronašla nestali avion Amelije Erhart, zapravo potencijalni trag u višedecenijskoj misteriji oko nestanka legendarnog pilota.
Tim od 16 ljudi predvođen kompanijom Deep Sea Vision iz Južne Karoline, koristio je podvodni dron bez posade da skenira više od 5.200 kvadratnih milja okeanskog dna između septembra i decembra 2023. Podaci sonara pregledani u decembru otkrili su sliku za koju je osnivač kompanije, Toni Romeo, veruje da je izgubljeni avion Amelije Erhart. Ona je modelom Lokid 10-E Elektra, letela kada je nestala 1937. godine. Ključni razlog zašto Romeo veruje da je to zaista avion Amelije Erhart, jeste njegov jedinstven i prepoznatljiv oblik.
Amelia je prva žena koja je tromotornim avionom preletela (kao putnik) severni Atlantik između 17. i 18. juna 1928. godine sa pratiocem pilotom Vilmerom Šulcom. Prvi put je poletela 1919. a samo godinu dana nakon Čarlsa Lindberga bila je prva žena koja je preletjela Atlantik i to sasvim sama između 20. i 21. maja 1932. godine. U julu 1935. letela je sama od Havaja do Kalifornije 18 sati i 16 minuta pri čemu je preletela 3860 kilometara. Smatra se jednim od najznačajnijih pionira avijacije.
Nešto pre svog 40. rođendana krenula je u avanturu koju niko do tada nije uspeo niti oprobao – na let oko sveta. Želela je da preleti zemljinu kuglu na dužini ekvatora.
Nakon nekoliko međusletanja sa svojim navigatorom Fredom Nunanom, u Brazilu, Zapadnoj Africi, Kalkuti i Rangunu, nakon što je preletjela 3/4 svoga cilja, poletela je 2. jula 1937. godine iz Lae u Novoj Gvineji, kako bi preletela Pacifik kao zadnji deo putovanja. Uputila se prema ostrvu Hovland, između Australije i Havaja, gde je trebalo da napravi pauzu zbog goriva i odmora. Međutim nikada nije sletela. Nakon nekoliko radio kontakata sa zemljom avionu se izgubio svaki trag. Telo Amelije Erhart, njenog navigatora i avion, nikada nisu pronađeni.
„Bilo bi teško da me neko ubedi da je ovo što smo pronašli bilo šta drugo osim aviona, da to nije Amelijin avion“, rekao je Romeo, pilot i bivši obaveštajni oficir američkog vazduhoplovstva, u emisiji za NBC. „Nema drugih poznatih padova u ovoj oblasti, a svakako ne iz tog doba u takvoj vrsti dizajna sa repom koji jasno vidite na slici koju je napravio naš sonar.”
Danas na ostrvu Hovland, na koji Amelija nikada nije sletela, stoji svetionik izgrađen u njenu čast.
Izvor: Time