Zaposleni “Apoteka Beograd” novu godinu dočekali su bez zdravstvenog osiguranja. Zaposleni, kao i članovi njihovih porodica koji su osigurani preko njih, kažu da se od prvog januara suočavaju sa nizom problema – od nemogućnosti podizanja prepisane terapije, obavljanja pregleda kod lekara, otvaranja i zatvaranja bolovanja, do otežanog pristupa bolničkom lečenju i zakazanim pregledima kod specijalista. Jedna od zaposlenih, ističu za NIN iz Sindikata “Opstanak”, zbog novonastalih okolnosti sada ne može ni da se operiše. Sa svime je Apoteka Beograd upoznata, dodaju iz “Opstanka”, ali u ovom trenutku ne radi ništa da bi zaposlenima omogućila ostvarivanje njihovih osnovnih, ustavnom zagrantovanih prava.
Zaposleni “Apoteka Beograd” prepušteni sami sebi
“Prepušteni smo sami sebi. I sve što nam se trenutno dešava govori o problemima sa kojima se godinama suočavamo”, kaže u razgovoru za NIN predsednica Sindikata “Opstanak” Jelena Šikuljak.
Da im zdravstvene knjižice nisu overene od 1.1.2025. godine, dodaje Šikuljak, zaposleni su otkrivali slučajno – odlaskom kod lekara, na zakazane preglede, terapije, pokušavajući da zatvore ili otvore bolovanja. A zatim i proverom zdravstvenih knjižica na portalu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. U ovoj situaciji, objašnjava ona, našli su zato što trenutni vršilac dužnosti direktora Nikola Prelević nije na vreme osigurao prava svojih zaposlenih.
“Nisu nam isplaćene poslednje dve plate – za novembar i decembar 2024. godine, odnosno doprinosi za ta dva meseca. Pored materijalne podrške Grada Beograda, obaveze nisu plaćene na vreme. Sve bi bilo regularno i rešeno kada bi se ti doprinosi uplatili. Ali, to sada treba uraditi, za šta oni nemaju rešenja”, predočava Šikuljak.
Nedovoljno sredstava za rad, zaostale plate, najave o privatizaciji, svakodnevni odlazak zaposlenih, zatvaranje objekata, a sada i lišavanje prava zaposlenih na zdravstveno osiguranje. Ovime je nastavljeno urušavanje Apoteka Beograd koje traje već decenijima. NIN je i ranije pisao da je sve počelo otkako joj je oduzet status direktnog korisnika republičkog budžeta i otkako je država odredila maržu na lekove od samo 12 odsto i, od kada su prebačene u nadležnost lokalnih samouprava. Sve to, uz obavezu da državne apoteke nabavljaju lekove preko nabavki RFZO, omogućavanje privatnim apotekama da izdaju lekove na recept i nelojalnu konkurenciju, te loše partijsko upravljanje, dovelo je do lošeg poslovanja i velike krize.
“Grad više ne može više da se pravi mrtav”
Šikuljak navodi da Grad Beograd mora da preuzme odgovornost za Apoteke Beograd, i da “ne može više da se pravi mrtav”. Uz to, kaže ona, neophodno je i da v.d. direktora Prelević hitno bude smenjen, a zaposlenima u ovom trenutku ne preostaje ništa drugo sem da organizuju proteste.
“Imali smo pomoć Grada, nije iskorišćena kako treba. Do sada se ništa se nije promenilo, iako je i predsednik Skupštine Grada Beograda Nikola Nikodijević obećavao da će od januara nešto da se promeni. Moraćemo da organizujemo proteste, jer strašno je šta nam se radi, a da to nikoga ne dotiče. Nije daleko kovid kada smo radili šesnaestočasovne noćne smene. Nikada nisam rekla da mi je teško i uvek smo bili tu, a sada nikoga nema da bude tu za nas”, dodaje Šikuljak.
Dodaje da su se zaposleni obratili inspekciji vezano za overu zdravstvenih knjižica, gde im je rečeno da ništa ne mogu da urade.
“Apoteka Beograd” bez komentara
“Ko onda treba? I kako naterati nekoga da radi svoj posao? Zaista je poražavajuće što institucije ne rade svoj posao. Prvo su nam kasnile dve i po plate, zatim je taj iznos smanjen na dve, ali i do toga je jedva došlo, pošto je bilo dosta konfrontacija i mobinga od strane direktora. Problem koji sada imamo ne održava se samo na živote zaposlenih, već i na naše porodice koje su osigurane preko nas”, govori naša sagovornica.
Na pitanje da li ih je kontaktirao bilo ko od nadležnih, Šikuljak odgovara da nije, a na sopstvenom primeru oslikava samo neke od problema koje zaposleni sada imaju.
“Ja sam na bolovanju nepokrivenom od 1. januara i ne mogu da ga zaključim. Da li sada treba da dobijem otkaz? Niko neće da mi otvori karton, da mi da bilo koji uput, niti da mi zaključi ili produži bolovanje. I nisam jedina. Imamo koleginicu koja ne može da se operiše i vrlo me je potresla ta informacija. Ona treba da uplati novac da bi bila operisana, a niko od nas ga trenutno nema da bismo mogli da joj pomognemo. Još jedna koleginica ima zakazanu biološku terapiju na onkologiji, sa koje je vraćena jer je tada saznala da joj knjižica nije overena. Direktor je upoznat sa tim i niko ne radi ništa. To je izuzetno neozbiljno i neodgovorno. Nema nikakve odgovornosti”, zaključuje Šikuljak za NIN.
NIN je ustanovi Apoteka Beograd uputio zahtev za komentar, međutim, do objavljivanja ovog teksta odgovor nije stigao.
Izvor: NIN
Foto: YouTube printscreen