26. januar 2024.
Pre 120 godina, 25. januara 1904. na kioscima se pojavio prvi broj dnevnog lista Politika, novine sa najdužom tradicijom ne samo u Srbiji, već u ovom delu Evrope.
U svojoj dugogodišnjoj istoriji Politika nije izlazila samo u vreme Prvog i Drugog svetskog rata. Na naslovnici prvog izdanja Politike, koji je 1904. koštao 5 para, posebnu pažnju privlači udarni tekst pod naslovom “Zadatak nezavisne štampe”.
Vladislav Ribnikar, osnivač i odgovorni urednik, kada je podnosio prijavu vlastima naveo je da će novine biti političke i nezavisne. Tu njenu različitost od drugih, možda je, još 1921. godine, u eseju „Dva Ribnikara” najbolje obrazložio Jovan Dučić, koji kaže da su „mnogi u Beogradu smatrali uljudni, gospodski ton tog lista kao dokaz neborbenosti njegovih urednika; njihovu nepristrasnost kao dokaz njihovog trgovačkog oportunizma; njihov široki nacionalizam kao dokaz njihovog neinteresovanja za takozvana goruća pitanja; njihovo negovanje književne kritike i književnog podliska kao visokoparnost i nadriknjištvo; njihovo izbegavanje pogrda kao nepoznavanje nacionalnih retkosti i slikovitih mesta”.
Među saradnicima „Politike” bili su i nobelovac Ivo Andrić, srpski pisci i pesnici Miloš Crnjanski, Branko Ćopić, Jovan Dučić, Branislav Nušić, Desanka Maksimović, Slobodan Jovanović, Isidora Sekulić, Tin Ujević, Momo Kapor, Vladimir Bulatović Vib, Mihajlo Petrović, Vasko Popa… i mnogi drugi. Svoje tekstove na stranicama „Politike” pisali su i ser Vinston Čerčil, Tomas Man, Eduard Erio i drugi.
Nakon 120 godina Politike, više nismo sigurni ko je njen vlasnik. Prošle godine je 50% udela u vlasništvu privrednog društva Politka novine i magazini doo kupilo preduzeće Media 026 doo iz sela Vučak pored Smedereva, čiji je vlasnik izvesni Boban Rajić, rođen 1984. godine.
Portal Raskrinkavanje je još 2019. godine pisao o Bobanu Rajiću, čoveku koji kupuje Večernje novosti. Tada je Rajić angažovao advokata Igora Isailovića, da mu registruje firmu koja će preuzeti Večernje novosti, a upravo advokat Isailović se dovodio u bliske veze sa Sinišom Malim i Anom Brnabić,
Novinar Nedim Sejdinović navodi za N1 da “mediji više nisu u vlasništvu države, već u vlasništvu SNS-a i njenih tajkuna.” Istina je da je svaka vlast koristila državnu Politku kao svoje glasilo, ali bilo bi od državotvorne važnosti da znamo ko je Boban Rajić?
Izvor: N1 / Raskrinkavanje