Trojica ekoloških aktivista su osuđena na zatvor zbog kršenja Zakona o javnom redu i miru. Marko Pantić, advokat osuđenih po kratkom postupku, kaže za da im je presuđeno uprkos nedostatku dokaza i primenom novije sudske prakse – „kazna pre pravosnažne presude“
Trojici uhapšenih aktivista, koji su učestvovali na blokadama i protestu protiv iskopavanja litijuma, određen je pritvor – Ivanu Bjeliću od 40 dana, a Nikoli Ristiću i Jevđeniju Dimitrijeviću od po 30 dana, za krivično delo ometanje javnog reda i mira.
Advokat uhapšenih Marko Pantić kaže za „Vreme“ da zajedno sa kolegom Aleksandrom Petrovićem brani aktiviste koji su lišeni slobode u ponedeljak oko šest ujutru.
„Njima je stavljeno na teret sve isključivo u vezi sa događajem koji se odvio oko novinarke ‘Informera’. Dakle, nema nikakve veze sa protestom i što su se samoinicijativno vezali za šine na Prokopu. Da li će protiv njih biti podneta još neka prijava, ne znamo. U ovom trenutku im se stavlja na teret i osuđeni su ekspresno zbog član osam, stav jedan, u vezi stava dva, Zakona o javnom redu i miru“, istiće Pantić.
Stav 2 predviđa strožu kaznu, jer ako se prekšaj izvrši u grupi lica moguća je i kazna zatvora. Tako je i presuđeno. Pantić objašnjava da su aktivisti osuđeni zbog nedoličnog, bezobzirnog i drskog ponašanja, kako je to zakonom definisano.
Interesantno je da se kazna zatvora propisuje zbog veoma širokog opisa navodnog krivičnog dela. Konkretno, da bi se neko osudio za to, moralo bi da krivično delo bude što više konkretizovano i individualizovano. To se Bjeliću donekle desilo. Svoj trojici se stavlja na teret da su okružili novinarku Informera, ometali je u radu i vikali, a Bjeliću se pride stavlja na teret da je držao sendvič u predelu njenih usta, da je mahao sendvičem i da joj je gurnuo sendvič u usta.
„To stoji u presudi“, navodi Pantić.
Šta se događalo sa sendvičem
Ukazuje da se pregledom video materijala koji su snimljeni za vreme protesta može videti da se tako nešto nije desilo, odnosno da novinarki „Informera“ niko nije gurao sendvič u usta.
U presudi je jedino Bijeliću konkretizovana radnja, a to je, prema rečima advokata, da je držao sendvič u blizini oštećene (novinarka „Informera“), gurnuo joj sendvič u usta i umazao je sadržajem. Zbog toga je osuđen na 10 dana više ostala dvojica aktivista, navodi advokat.
Navodno delo nije „konkretizovano“
Za Ristića i Dimitrijevića navodi se samo da su okružili novinarku, ometali u radu i vikali, ali ne i šta su vikali i na koji tačno način su ometali novinarku. Advokat pita kako dvojica mogu da okruže nekoga i ističe da je stav sudske prakse takav da delo koje se stavlja na teret mora da bude konkretizovano.
Odgovor na pitanje zašto su samo dvojica privedena, a ne i svi koji su bili prisutni na istom mestu u isto vreme, je jednostavan – hapšenje 20 ljudi izazvalo bi mnogo veći odijum u javnosti.
Aktivisti su osuđeni po hitnom postupku i poslati na izdržavanje kazne u Padinsku skelu, gde čekaju da njihovi zastupnici ulože žalbu i sud o njoj odluči.
Zatvor pre pravosnažnosti presude
„Sud je primenio član 308 Zakona o prekršajima koji predviđa izvršenje kazne pre pravosnažnosti presude. Primena ovog člana zakona je postala popularna 2019. godine posle upada demonstranata u zgradu Radio-televizije Srbije, kada su primenom tog člana osuđeni poslati u zatvor“, napominje Pantić.
Dodaje da se time derogira pravo na žalbu, jer u redovnim postupcima žalba sprečava izvršenje presude.
„Mišljenja smo da je presuda loša sa pravne strane i ona bi trebalo da padne“, rekao je advokat osuđenih aktivista i dodao da je sudu uložena žalba na presudu.
Sud ima 24 sata da spise predmeta zajedno sa žalbom preda Prekršajnom apelacionom sudu, koji potom ima 48 sati da o žalbi donese presudu. To znači da bi u naredna 72 sata osuđeni aktivisti mogli da se nađu na slobodi, ukoliko drugostepeni sud odluči da poništi presudu sudije Gorana Milutinovića.
Izvor: Vreme
Foto: YouTube printscreen