Lista razloga zbog kojih Crvena zvezda neće u skorije vreme moći da gradi novi stadion sve je duža i sve je dalji datum kada bi bageri mogli da dođu pred stadion Rajko Mitić.
Forbes Srbija navodi da je tako nešto moguće samo uz protizvakonitu “pomoć” institucija ili uz još jedan lex specialis ove vlasti.
Kako je Forbes Srbija pisao, najveća prepreka direktoru Zvezde da ostvari svoje zamisli jeste to što je u zvaničnim dokumentima, fudbalski klub samo nosilac prava korišćenja zemljišta na parcelama ispod i oko stadiona. Da bi dobili građevinsku dozvolu za izgradnju, morali bi da pravo korišćenja konvertuju u pravo svojine nad zemljištem.
Nema konverzije za sportske klubove
To po zakonu nije dozvoljeno sportskim organizacijama. Zakon o planiranju i izgradnji je tu izričit. I konverziju prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem, osim sportskih organizacija, ne mogu da izvrše ni udruženja, društvena preduzeća i pravna lica koja su predmet sukcesije SFRJ.
Crvena zvezda ne može samostalno da gradi stadion jer taj fudbalski klub ne može da uradi konverziju – ni sa naknadom ni bez naknade. Osim ako Vlada i parlament naprasno ne promene zakon zbog Crvene zvezde.
Neraščišćeni imovinsko-pravni odnosi
Drugi, lakše premostiv, ali svakako veliki problem jesu imovinsko-pravni odnosi na parcelama na kojima leži stadion i prostor oko ove sportske arene.
Jedan od najvećih problema jeste parcela koja zahvata deo terena, celu istočnu tribinu i prostor između stadiona i Bulevara Oslobođenja. Tu pravo korišćenja ima i firma Investec. Vlasnik firme je nedavno saopštio da dugo pokušava da dogovori deobu parcele, kako bi se znalo šta je njegovo, a šta Zvezdino, ali ne uspeva.
Na većini parcela pa i na ovoj upisan je institut „zajedničke svojine“. To znači da na parceli udeo vlasnika (tzv. zajedničara) nije jasno određen pa se shodno tome takvom nepokretnošću ne može raspolagati (ne može se prodati ili dati u zakup što je u ovom slučaju Zvezdi potrebno) pre sprovođenja postupka deobe.
Zemljište u javnoj svojini prodaje se u javnom nadmetanju
Takođe, problem, ali verovatno najmanji od svih velikih, jeste to što na pojedinim parcelama, vlasnik nije samo država već i Grad Beograd pa to samo po sebi komplikuje i usporava rešavanje imovinsko-pravnih odnosa. Naravno, teško je očekivati da bi Grad Beograd mogao da postavlja bilo kakve prepreke ovakvom projektu.
Ali, nije sve ni do „volje“ čelnika glavnog grada – zemljište u javnoj svojini mora da se prodaje na javnom nadmetanju i po tržišnim uslovima što podrazumeva potencijalnu konkurenciju (osim ako država i grad ovaj projekat ne proglase projektom od značaja za Srbiju, kada bi mogli da daju zemlju po nižoj ceni ili bez naknade).
Rešavanje hipoteka na stadionu
Magazin Forbes Srbija ističe da su im u jednoj advokatskoj kancelariji potvrdili da bi “rešavanje” zakonskih problema, koje je nemoguće rešiti po sadašnjem zakonu, bilo samo početak i da je to dalek put do Terzićeve zamisli o brzoj izgradnji, jer nedostaje i Plan detaljne regulacije.
Paralelno sa tim Crvena zvezda mora da reši i terete upisane na stadion. Naime, podaci iz katastra pokazuju da je na objekat stavljeno više hipoteka, tačnije, ukupno devet hipoteka od 2012. naovamo. Hipoteka je upisana i na zemljištu na kojem leži veći deo terena, zapadne i severne tribine. Tu je i jedna zabeležba.
Zabeležba je upisana i na parceli gde se nalazi zgrada Sportskog društva Crvena zvezda. Takođe, tu su i dve stambene zgrade iza pomoćnih terena iza južne tribine. U obe su stanari upisivali različite zabeležbe. Ukoliko nisu rešene situacije zbog kojih su ih upisivali, i njihovo rešavanje može da znači još kašnjenja.
Možda nas čeka još jedan leks specijalis
I kao da tu nije kraj problema – pravo korišćenja na jednom od dva stambena objekta ima firma Novi rasadnici doo, koja je u stečaju što dodatno komplikuje situaciju sa rešavanje imovinsko-pravnih odnosa.
Videćemo da li će vlast proglastiti ovaj projekat za nacionalni značaj uz donošenje još jednog leks specijalisa ili će možda izgradnju novog stadiona predstaviti kao rekonstrukciju postojećeg stadiona.
Izvor: Forbes Srbija
Foto: YouTube printscreen