25. januar 2024.
U medijima se često susrećemo sa floskulama koje objašnjavaju vezu između parova sa velikom razlikom u godinama kao nešto što je počelo kao “nesvakidašnja ljubavna priča”. Ima li gruminga (grooming) u romantičnim medijskim pričama?
Gruming je predatorska metoda koju koriste pedofili za (uglavnom) seksualno napastvovanje maloletnika i predstavlja vrbovanje, mamljenje. Takvo zbližavanje sa maloletnom žrtvom može biti putem savremenih sredstava komunikacije ili uživo. Grumingom se izgrađuje poverenje sa detetom i njegovom okolinom kako bi nasilnik mogao da manipuliše sa maloletnikom, radi iskorišćavanja i zlostavljanja. Predator u ovom slučaju može graditi poverenje u kratkom ili dužem periodu, od par nedelja do više godina. Nasilnici često grade odnos sa porodicom maloletnika kako bi izgledali pouzdani ili autorativni. Žrtva ne mora nužno biti dete, već može biti još uvek nezrela mlada osoba. I nasilnik ne mora nužno seksualno iskorišćavati žrtvu (što je ipak najčešći slučaj) već može graditi odnos sa žrtvom kao mentor, autoritet, dominantna i uporna figura, koju žrtvu maltretira, iskorišćava i usmerava protiv porodice i prijatelja.
Gruming nije nešto novo i nešto što se pojavljuje tek u modernom društvu. Velika većina muzičkih i filmskih zvezda završavala je u odnosima s maloletnim osobama, iskorišćavajući njihovo neznanje i svoju nadmoć: Džeri Li Luis, Bil Vajman, Don Džonson, Džimi Pejdž, Stiven Tajler, Luk Beson, Vudi Alen… Duga je lista. Isto tako, brakovi između maloletnih devojčica i odraslih muškaraca događaju se i danas, a događali su se našim majkama, bakama i prabakama na Balkanu. Neke od tih žena u svojim su brakovima ostajale do smrti, čak i kada su oni počivali na nasilju. Razlozi njihovog ostanka u braku nikada nisu bili romantične prirode, one su ostajale jer nisu imale kuda i s čim.
Francuski predsednik Emanuel Makron i njegova supruga Brižit, javnosti su poznati po “nesvakidašnjoj ljubavnoj priči”. Upoznali su se kada je Makron bio njen učenik, vršnjak njenih kćerki, a činjenica da je tada imao samo 16 godina nije nastavnicu odvratila, tada 40-godišnju Brižit, od toga da s njim započne intimni odnos. I dok mediji često naglašavaju postojanost njihove veze koja “još od devedesetih počiva na poverenju i vernosti”, činjenica da je Brižit činila nešto protivzakonito, opasno i nemoralno, najčešće se gura pod tepih ili se opravdava “snagom njihove ljubavi od koje oboje nisu hteli odustati”.
Na isti način mediji pišu o velikoj ljubavi Elvisa i njegove žene Prisile, uvek naglašavajući da je njihovo poznanstvo počelo kada je Prisila imala samo 14 godina. Istina je da tada nisu stupili u seksualne odnose, da su uvek bili okruženi drugim ljudima, ali je već kao sedamnaestogodišnjakinja počela da se formalno viđa sa Elvisom. I dalje ne znamo da li je ta veza i kasniji brak rezultat gruminga koji je počeo kada je Prisila imala samo 14 godina. Ali znamo da je Elvis dovoljno jako sijao da zaseni bilo kog roditelja. Uglavnom, o tome bi trebalo da se piše pažljivije u medijima, da se mladima takve veze ne poturaju pod nos kao anestezija za potencijalne nenormalnosti u njihovim životima.
Pitanje je može li se veza koja je počela grumingom, kasnije nazvati ljubavlju i je li isti opravdan kada veza započeta na taj način opstane nekoliko godina ili decenija?