Javni dug u svetu premašiće do kraja godine 100 hiljada milijardi dolara (100 triliona), upozorava Međunarodni monetarni fond (MMF), a sveukupna zaduživanja – uključujući i privatna – dostigla su 315 triliona, skoro tri puta više od bruto domaćeg proizvoda svih zemalja. Pri tom, većina sredstava odlazi u potrošnju a ne u investicije.
No, umesto da smanjuju dugove, vlade ih povećavaju zbog rastućih troškova odbrane, zelene tranzicije i starenja stanovništva. Ekonomisti pozivaju na uspostavljanje dugoročne ravnoteže između zarada i potrošnje. Gomilanje dugova ugrožava globalnu ekonomiju. Prekidanje tog ciklusa jedan je od najhitnijih izazova 21. veka.
Fiskalni monitor Međunarodnog monetarnog fonda upozorava da bi budući nivoi duga mogli biti čak i veći od projektovanih, dok će za stabilizaciju duga biti potrebna mnogo veća fiskalna prilagođavanja nego što se trenutno očekuje.
Izgledi mnogih zemalja mogli bi biti gori od očekivanih zbog velikih pritisaka na potrošnju, previše optimističnih očekivanja u projekcijama duga i potencijalnog velikog neidentifikovanog duga, dodaje se u izveštaju.
Fiskalni diskurs širom političkog spektra sve više naginje ka većoj potrošnji, a zemlje će morati da troše više novca da bi se izborile sa starenjem populacije, većim izdacima za zdravstvenu zaštitu, zelenu tranziciju, odbrambenu i energetsku bezbednost.
Pored toga, dosadašnje iskustvo sugeriše da projekcije duga često potcenjuju stvarne rezultate i posledice zaduživanja.
U veoma nepovoljnom scenariju globalni javni dug bi mogao da za tri godine dostigne 115 procenata BDP, što je za skoro 20 odsto više od trenutnih projekcija.
Međunarodni monetarni fond takođe upozorava na veliki neidentifikovani javni dug koji potiče od potencijalnih obaveza i fiskalnih rizika sa kojima se vlade suočavaju, pre svega zbog gubitaka u državnim preduzećima.
Ako analiziramo događaje iz prošlosti, neidentifikovani javni dug je u proseku iznosio između jedan i 1,5 odsto BDP i često je naglo rastao u periodima velikog finansijskog opterećenja.
Visok javni dug izaziva zabrinutost, a sadašnji planovi prilagođavanja nisu dovoljni za stabilizaciju ili pouzdano smanjenje duga, navodi MMF na svojoj veb stranici.
U izveštaju se tvrdi da države zbog rizika od duga treba da pažljivo osmisle svoje fiskalne politike kojima će zaštiti kako ekonomski rast, tako i ugrožena domaćinstva dok istovremeno koriste prednosti ciklusa ublažavanja monetarne politike.
Izvor: Radio Slobodna Evropa
Foto: YouTube printscreen