Prema tom rešenju, zbog duga iz septembra te godine od 34.519 dinara, javni izvršitelj ih obaveštava da će dug naplatiti obustavljanjem dela penzije dužnika, u skladu sa propisima koji regulišu ovu oblast, kako navodi Forbes Srbija.
LJ.C. kaže da njen suprug jeste koristio Dajners karticu, ali se ne seća da li je i kada dug napravljen. Pita se i zbog čega je rešenje o izvršenju doneto pre gotovo 10 godina na njihovu adresu stiglo tek sada, odnosno zbog čega još tada nisu obavešteni da imaju dug po kartici, jer bi tako izbegli plaćanje kamate.
Odgovor na ovo pitanje mogao bi se naći u činjenici da je Dajners u međuvremenu promenio vlasnika, pošto je ovo preduzeće, koje se od 2017. godine nalazilo u stečaju, prošle jeseni kupila firma Office Trend iz Leštana. Novi vlasnik je, očigledno, rešen da naplati zaostala potraživanja iz ranijih godina, koja su iz nekog razloga, ostala nenaplaćena.
Afera i stečaj Dajnersa
Privredni sud pokrenuo je juna 2017. stečaj u ovoj kompaniji, jer je utvrđeno da je franšiza Dajnersa u Srbiji prezadužena i da joj preti potpuna nesposobnost plaćanja. Račun firme je prethodno bio u neprekidnoj blokadi više od mesec dana, i to zbog iznosa od 624,1 milion dinara. Gubitak Dajnersa bio je iznad visine kapitala, a imovina je vredela manje nego njegove obaveze, utvrdio je tada nadležni sud.
Zahtev za pokretanje stečaja stigao je iz samog Dajnersa, a kao razlog navedena je velika zaduženost. Novi vlasnik, Erste Card Club iz Hrvatske koji je u martu 2017. godine postao vlasnik 100 odsto kapitala Dajnersa saopštio je tom prilikom da je, nakon što su kupili firmu i preuzeli vlasništvo, utvrđeno da postoje nepravilnosti u poslovanju u koje nisu bili upućeni i koje im nisu bile predočene u postupku kupoprodaje.
Krivične prijave su podnete najpre protiv Obrada Sikimića, prvog čoveka beogradskog Dajnersa, odnosno vlasnika kompanije SKB Capital registrovane u Luksemburgu. Ta firma bila je vlasnik 100 odsto kapitala domaćeg pravnog lica Dajners klub Internešenal.
Kada je u javnost dospela informacija da Dajners ne posluje toliko uspešno kako se to predstavljalo, trgovinske radnje su naprasno prestale da primaju njegove kartice kao sredstvo plaćanja. Tih dana Narodna banka je saopštila kako je Dajners klub internešenal dugi niz godina poslovao bez ovlašćenja i nadzora centralne banke, isključivo registrovan kao privredno društvo i da su na vreme upozoravali na činjenicu da oni izdaju kartice i daju pozajmice mimo zakona, jer je taj posao u isključivoj nadležnosti poslovnih banaka.
Hapšenje vlasnika Dajnersa
Obrad Sikimić je zajedno sa nekolicinom svojih saradnika u Dajnersu, decembra 2018. godine uhapšen, zbog sumnje da je oštetio kupca preduzeća Erste kard klub iz Zagreba za nešto više od 20 miliona evra, a sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist od 4,5 miliona evra.
MUP je tada saopštio da su direktor i zaposleni u Dajnersu lišeni slobode jer postoji sumnja da su izvršili krivično delo zloupotrebe položaja tako što su tokom 2015. i 2016. godine vršili promene u finansijskim izveštajima kako bi rezultat preduzeća prikazali pozitivnim.
U Prvom osnovnom sudu za Forbes Srbija potvrđuju da je predmet u nadležnosti tog suda, pošto je delo za koje se Sikimić i njegovi saradnici terete prekvalifikovano iz zloupotrebe položaja u prevaru, te da je u toku postupak ispitivanja svedoka koji je zakazan za kraj februara ove godine.
Četiri okrivljene osobe, uključujući i Sikimića, brane se sa slobode, rečeno nam je u Prvom osnovnom sudu u Beogradu.
Ko bivšim korisnicima šalje izvršitelje?
Dajners klub je prodat septembra prošle godine, kao pravno lice preduzeću Office Trend koje se bavi uvozom kancelarijskog materijala. Prodaja pravnog lica je jedan od zakonom propisanih načina za prodaju preduzeća koja su u postupku stečaja.
Dajners je prema rečima stečajnog upravnika imao oko 40.000 korisnika kartica, dok je oko polovine njih imalo dugovanja u trenutku kada je pokrenut postupak stečaja. Dužnici su, kaže on, i fizička i pravna lica koja su koristila Dajners karticu.
„Najveći deo tih potraživanja je naplaćen prethodnih godina, odnosno najveći deo tih izvršnih postupaka je završen“, kaže stečajni upravnik.
Oni koji nisu, kao što je slučaj sa korisnicima s početka teksta, sada je posao novog vlasnika, jer je on kupivši Dajners kupio sa njim i potraživanja od dužnika.
Protiv većine dužnika su pokrenuti odgovarajući sudski postupci. Svi dužnici, kojih ima više od 2.000 imaju mogućnost da svoj dug plate jednokratno uz otpis kamate od 30 odsto ili da plate u ratama bez daljeg obračunavanja kamate, i svi su navodno o tome obavešteni.
Izvor: Forbes Srbija / Petrica Đaković
Foto: YouTube printscreen