Milenijum tim je bio jedini učesnik na današnjoj stečajnoj licitaciji za nekada čuvenu jugoslovensku Mostogradnju. Direktor njihove firme, Mostogradnje ING, Andreja Đulić prihvatio je početnu cenu od 1,18 milijardi dinara (oko 10 miliona evra), čime je ova kompanija postala „proglašeni kupac“, odnosno pobednik javnog nadmetanja.
Mostogradnja ING je, inače, pre nego što je 2021. godine otvoren stečaj u bivšem gigantu, zaključila ugovor o zakupu dela imovine, a prema pisanju portala Nova.rs preuzela je i oko 200 radnika Mostogradnje u stečaju.
Kupac Mostogradnje će, ukoliko uspešno okonča proceduru koja sledi posle licitacije, postati vlasnik upravne zgrade ove komapanije u centru Beograda u Vlajkovićevoj ulici, kao i industrijskog kompleksa u Batajnici i korisnik operativnih placeva na Savskom nasipu i u Ostružnici.
Imovinu Mostogradnje kao pravnog lica čini i niz nelegalizovanih baraka i privremenih objekata koji se koriste kao stambeni u novobeogradskoj ulici Agostina Neta, kao i na Tošinom bunaru u Zemunu, na Vilinim vodama i u blizini petlje „Mostar“, što je takođe obuhvaćeno ovim postupkom licitacije.
Podsećamo i da je Biznis.rs pisao o tome da je Poreska uprava uoči licitacije predložila da se imovina Mostogradnje koja ima status kulturnog dobra izdvoji od ostale i proda u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara.
Radi se o tome da je na katastarskoj parceli u Vlajkovićevoj ulici, gde se nalazi upravna zgrada nekadašnjeg giganta, upisana zabeležba da je deo tog objekta i „zaštićena okolina kulturnog dobra – moderna garaža u Beogradu“, u kojoj je nekada bio Muzej automobila.
Privredni sud u Beogradu odbio je, međutim, primedbu kao neosnovanu, uz obrazloženje da ukoliko država ne iskoristi pravo preče kupovine, kupac kapitala svakako ima obavezu da poštuje norme vezane za zaštitu kulturnih dobara.
Kada je reč o postupku nakon javne licitacije, kupoprodajni ugovor se potpisuje u roku od tri radna dana od dana „izjašnjavanja ustanove zaštite, odnosno isteka zakonskog roka za izjašnjavanje“, pod uslovom da je depozit koji je obezbeđen garancijom uplaćen na račun stečajnog dužnika. To se odnosi na mogućnost da država iskoristi pravo preče kupovine zbog postojanja zabeležbe o kulturnom dobru.
„U slučaju da Republika Srbija kao imalac prava preče kupovine u skladu sa Zakonom o kulturnom nasleđu, iskoristi to pravo i prihvati postignutu cenu na javnom nadmetanju, kupoprodajni ugovor će u tom slučaju biti zaključen sa Republikom Srbijom, a depoziti vraćeni učesnicima javnog nadmetanja“, stoji u pravilima javnog nadmetanja za Mostogradnju u stečaju.
Sa druge strane, „proglašeni kupac“, odnosno onaj ko ponudi najvišu cenu na licitaciji, dužan je da uplati preostali iznos kupoprodajne cene u roku od 15 dana od dana potpisivanja kupoprodajnog ugovora.
Pravila licitacije kažu i da ako proglašeni kupac ne zaključi kupoprodajni ugovor ili ne uplati kupoprodajnu cenu u propisanim rokovima i po propisanoj proceduri, gubi pravo na povraćaj depozita, a za kupca se proglašava drugi najbolji ponuđač.
U slučaju da je drugi najbolji ponuđač na javnom nadmetanju depozit obezbedio bankarskom garancijom, nakon odustajanja proglašenog kupca on mora da uplati iznos depozita na račun stečajnog dužnika u roku od dva radna dana od dana prijema obaveštenja kojim se proglašava za kupca, nakon čega će mu biti vraćena garancija.
„U konkretnom slučaju, kupoprodajni ugovor potpisuje se u roku od tri radna dana od prijema obaveštenja kojim se drugi najbolji ponuđač proglašava za kupca“, pojašnjeno je u pravilima licitacije.
Izvor: Biznis.rs
Foto: YouTube printscreen