7. februar 2024.
Najveća reka na svetu po količini vode, Amazon, i prašuma Amazonija su 2023. bile isušene ekstremno visokim temperaturama do čega ne bi došlo bez uticaja klimatskih promena, navode naučnici.
Jedna petina slatke vode na celoj planeti Zemlji teče kroz reke prašume Amazonije. Sušama u rečnom slivu Amazonije ugroženo je 30 miliona ljudi u Brazilu, Peruu, Kolumbiji, Venecueli, Ekvadoru i Boliviji. Amazon se često opisuje kao “pluća planete” jer igra ključnu ulogu u uklanjanju ugljen-dioksida iz atmosfere, ali ubrzana seča šume ostavila je ovo područje Latinske Amerike izuzetno ranjivim na ekstremne vremenske uslove.
Radio Slobodna Evropa navodi da je nezapamćena suša pogodila Amazoniju, najveću prašumu na svetu, presudnoj u smanjenju ugljen-dioksida koji doprinosi zagrevanju, desila se kada je Zemlja zabeležila najtopliju godinu u istoriji. Planeta je bliža nego ikada povećanju od 1,5 stepeni Celzijusa od predindustrijskog perioda. Najgore posledice klimatskih promena su smrtonosne suše, porast nivoa mora, poplave i šumski požari.
U godinama normalnih klimatskih uslova, netaknuta šuma može biti prirodni “usisivač” ugljenika, apsorbujući više ugljen-dioksida iz atmosfere nego što ga vraća u nju. Ali, počevši od sušne godine 2005. pa sve do 2008, do koje su tada bili dostupni podaci, amazonski bazen gubio je prosečno 0,27 petagrama ugljenika (270 miliona kubnih tona) godišnje, bez ikakvih znakova vraćanja svoje funkcije kao usisivača ugljenika.
Izvor: Radio Slobodna Evropa