Korišćenjem ovog sajta prihvatate Politiku privatnosti i Uslove korišćenja.
Prihvatam
NaslovnicaNaslovnicaNaslovnica
  • Vesti
    • Politika
    • Društvo
    • Svet
    • Kultura
    • Sport
  • Magazin
    • Biznis
    • Istorija
    • Intervju
    • Tehnologija
    • Zdravlje
Čitanje: Kolike su novčane nagrade za osvojene olimpijske medalje?
Objavi
Promena veličine fontaAa
NaslovnicaNaslovnica
Promena veličine fontaAa
  • Vesti
  • Politika
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Sport
  • Magazin
  • Biznis
  • Istorija
  • Zdravlje
  • Tehnologija
  • Intervju
Pretraga
  • Vesti
    • Politika
    • Društvo
    • Svet
    • Kultura
    • Sport
  • Magazin
    • Biznis
    • Istorija
    • Intervju
    • Zdravlje
    • Tehnologija
Pratite nas
  • KONTAKT
  • POLITIKA PRIVATNOSTI
  • UPRAVLJANJE KOLAČIĆIMA
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Sport

Kolike su novčane nagrade za osvojene olimpijske medalje?

Poslednja izmena: 15/08/2024 11:35
9 min čitanja
Kolike su novčane nagrade za osvojene olimpijske medalje
Objavi

Postoje različiti vidovi podsticaja kako bi se sportisti motivisali u borbi za olimpijske medalje, a jedan od njih je i novac. Što sjajnije odličje, to je suma veća.

Sadržaj
Kako je u regionu? Hongkong i Singapur rekorderi, domaćin i SAD skromnije nagrađuju medalje Investicioni dijamant, stanovi i ramen  Novčane nagrade atletičarima i bokserima za medalje

 

Zato su pojedine države opredelile velike količine novca za nagrađivanje njihovih najboljih atleta koji donesu neku od medalja sa Olimpijskih igara u Parizu 2024.

 

I Srbija je odlučila da odreši kesu, pa za svaku osvojenu zlatnu medalju dodeljuje 200.000 evra, što je jedna od najvećih svota na turniru.

 

Prema dostupnim podacima više para za olimpijske prvake izdvajaju samo Hongkong, Singapur i Izrael.

 

Takmičari koji se okite srebrom dobiće 100.000, dok je za bronzane srpske olimpijce predviđeno 60.000 evra, što je ukupno „najveći iznos novčanih nagrada u istoriji srpskog sporta”.

 

„Zbog toga nam zavide iz mnogo razvijenijih zemalja, ne samo iz regiona”, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić i inicijator ove ideje na otvaranju Srpske kuće u Parizu.

 

Iz budžeta Srbije, sportistima, osvajačima medalja, ukupno će biti isplaćeno 4,7 miliona evra.

 

Zlatne medalje Srbiji su doneli Damir Mikec i Zorana Arunović u disciplini deset metara vazdušni pištolj – miks, najbolji teniser sveta Novak Đoković i muška vaterpolo ekipa.

 

Tekvondistkinja Aleksandra Perišić osvojila je srebrnu medalju, a košarkaši Srbije bronzanu.

 

Vlada Srbije je strelcima dodelila novčanu nagradu od 200.000 evra u dinarskoj protivvrednosti, koliko je dobila i Zoranina sestra, Jelena Arunović, kao trener.

 

Nagrada je dodeljena i srpskom teniskom asu, kao i njegovom treneru, u ovom slučaju Viktoru Troickom kao treneru olimpijskog tima Srbije.

 

Srpski mediji su objavili da će Đoković dodeljenu svotu uplatiti u humanitarne svrhe, ali se teniser tim povodom nije oglasio.

 

Vlada Srbije je 11. avgusta odlučila i da članovima muške vaterpolo reprezentacije Srbije dodeli po 200.000 evra u dinarskoj protivvrednosti za osvojenu zlatnu medalju, a isti iznos dodeljen je i selektoru Urošu Stevanoviću.

 

Za srebrnu medalju u tekvondou, Aleksandri Perišić i njenom treneru dodeljena je nagrada od po 100.000 evra u dinarskoj protivvrednosti, dok je članovima muške košarkaške reprezentacije pripala nagrada od po 60.000 evra u dinarskoj protivrednosti za osvojenu bronzanu medalju.

 

Kako je u regionu?

 

Skoro trostruko manje novca od Srbije za zlatnu medalju daje Slovenija – 70.000 evra, dok je za srebro opredeljeno 58.125, a za bronzu 49.250.

 

Ekipno zlato donosi 390.000, drugo mesto 318.750 i treće 267.500 evra.

 

Posebne, nešto manje, sume su izdvojene i za trenere osvajača olimpijskih medalja.

 

Slovenija je na Igrama osvojila dva zlata (u džudou Andreja Leški i u sportskom penjanju Janja Garnbret) i srebro (u kajtu Toni Vodišek).

 

Hrvatskim olimpijskim šampionima sleduje 41.000 evra, dok je za osvajače srebrne i bronzane medalje opredeljeno 26.000 evra za srebro i 18.500 evra.

 

Osvajači medalja dobijaju i sportsku penziju koja stupa na snagu posle navršene 40. godine sportiste.

 

Hrvatska je na Igrama u Parizu osvojila sedam medalja – dve zlatne (džudistkinja Barbara Matić i veslači, Martin i Valent Sinković), srebro u tenisu (Dona Vekić) i u muškom vaterpolu, i tri bronze (strelac Marin Maričić, bacačica diska Sandra Elkasević i tekvondistkinja Lena Stojković).

 

Kosovo je na ovogodišnjim Igrama osvojilo jednu srebrnu i jednu bronzanu medalju u džudou, a za zlatnog olimpijca planirana je nagrada od 120.000 dolara (110.000 evra).

 

Bosna i Hercegovina je završila učešće u Parizu bez osvojene medalje, ali su iz federalnog Ministarstva kulture i sporta za Blumberg Adriju naveli da je zlato bilo 50.000 konvertibilnih maraka (skoro 26.000 evra), srebro 30.000 (nešto više od 15.000 evra) i bronzu 20.000 (10.200 evra).

 

Ekipni sportovi su donosili 20.000, 10.000 i 5.000 konvertibilnih maraka nagrade.

 

Za Severnu Makedoniju nema zvaničnih podataka.

 

 

Hongkong i Singapur rekorderi, domaćin i SAD skromnije nagrađuju medalje

 

Tek je nekoliko država darežljivije od Srbije što se tiče davanja novca osvajačima olimpijskih odličja koje sadrže i izvesnu količinu gvožđa iz Ajfelove kule.

 

Dostupni podaci ukazuju da su na vrhu dva azijska olimpijska tima – grad/država Singapur i autonomna kineska oblast Hongkong.

 

Mačevalka Vivijan Kong i njen kolega Čeung Ka Long doneli su dva zlata za ovaj kineski grad sa specijalnim statusom za šta su dobili po šest miliona hongkonških dolara – oko 705.000 evra.

 

Plivačica Šivon Hohi bila je treća na 100 i 200 metara slobodnim stilom, za šta je opredeljeno milion i po honkonških dolara, što je nešto više od 176.000 evra, dok je nagrada za srebrnu medalju tri miliona (više od 352.000 evra).

 

Posebna suma je izdvojena za medalje u timskim sportovima – 12, šest i tri miliona honkonških dolara (više od 1.410.000, 705.000 i 352.000 evra), a nagrađuju i sportiste od četvrtog do osmog mesta.

 

Impozantnih milion singapurskih dolara za zlatnu medalju, što je više od 690.000 evra, nudi i ova azijska grad-država, koju, srećom po njihov budžet, još niko u Parizu nije osvojio.

 

Dvostruko manje ide za srebrnu medalju, bronza je 250.000 singapurskih dolara (nešto više od 172.500), dok su svote za timske sportove znatno veće.

 

Više od 250.000 evra za zlatno deli i Izrael, dok su iznosi za srebro i bronzu skoro 176.000 evra, odnosno 125.500 evra.

 

Predviđeni su i bonusi i za parove, manje i veće timove.

 

Šestocifrene nagrade za olimpijske šampione daju i Maroko, Malezija, Italija, Litvanija, Moldavija, Letonija, Mađarska, Bugarska i Ukrajina.

 

Sjedinjene Američke Države, koje trenutno vode u ukupnom broju osvojenih medalja, za zlato izdvajaju 37.500 dolara, srebro je 22.500, a 15.000 bronzana medalja.

 

Domaćin Igara, Francuska njihove šampione nagrađuje sa 80.000 evra.

 

A mnoge države, poput Velike Britanije, Norveške i Švedske, njihovim takmičarima ne obezbeđuju novčane nagrade.

 

Investicioni dijamant, stanovi i ramen 

 

Neke države su bile nešto kreativnije u nagrađivanju njihovih olimpijaca.

 

Pored novčane nagrade, Poljska njenim osvajačima medalja daruje „investicioni dijamant, vaučer za putovanje na odmor za dve osobe u vrednosti od više od 20.000 evra i sliku uglednih i talentovanih poljskih umetnika”.

 

Uz to, svaki poljski olimpijski šampion dobiće dvosoban stan u Varšavi.

 

I Kazahstan deli stanove osvajačima olimpijskih medalja – trosoban za zlato, dvosoban za srebro i jednosoban bronzanim sportistima.

 

Gimnastičar Karlos Julo za 24 sata je osvojio dva olimpijska zlata u parteru i u preskoku i za to dobio niz nagrada, kako od države, tako i od lokalnih brendova.

 

Stan sa tri spavaće sobe u filipinskoj prestonici Manili, desetine hiljade evra, ali i doživotne zalihe supe ramen, grilovane piletine i mnogih drugih jela iz brojnih lanaca restorana, samo su neke od nagrada za Jula, gimnastičara koji je Filipinima doneo prvu zlatnu medalju posle jednog veka.

 

 

Novčane nagrade atletičarima i bokserima za medalje

 

Prvi put se na ovim Olimpijskim igrama pobednicima dodeljuje novčana nagrada i to u dva sporta – atletici i boksu.

 

Novčana nagrada ne dolazi direktno od Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK), već od upravnih tela dve discipline.

 

Krovna Međunarodna asocijacija atletskih federacija u aprilu je najavila da će osvajači zlatnih medalja na Parizu 2024. dobiti 50.000 dolara za pobedu na takmičenju.

 

Ovakvu odluku kritikovali su neki bivši olimpijski prvaci i međunarodne sportske organizacije ocenivši da podriva „vrednosti olimpizma i jedinstvenost Igara”.

 

Narednog meseca je Međunarodna bokserska organizacija (IBA) takođe saopštila da će dodeliti novčanu nagradu od 100.000 dolara olimpijskim šampionima.

 

Najavljeno je i 50.000 za srebrne i 25.000 dolara za bronzane medalje.

 

MOK je prošle godine oduzeo ovoj bokserskoj asocijaciji status upravljačkog tela u ovom sportu, pošto nisu ispunili postavljene reforme posle suspenzije 2019. zbog navodne korupcije.

 

Zato je Međunarodni olimpijski komitet ponovo organizovao bokserska takmičenja na olimpijskom turniru u Parizu kao i u Tokiju pre tri godine zbog zabrinutosti oko finansija, upravljanja, etike i suđenja pod okriljem IBA.

 

Izvor: BBC Srbija / Predrag Vujić i Nemanja Mitrović
Foto: YouTube printscreen

Možda ti se takođe sviđa

Đoković otpustio Endija Mareja

Ajrton Sena: Ne mogu da odustanem, moram da nastavim da vozim

Žarko Zečević van srpskog fudbala

Raša Nesterović: Odem u PAOK, a tamo – Duda, znaš li ti šta je to?!

Zvezdan Terzić: Partizanu pomaže država, a Zvezda je klub uspešnih ljudi

OZNAKE:medaljenagradaolimpijada

Prijavite se za dnevni bilten

Budite u toku! Dobijajte najnovije najnovije vesti direktno u prijemno sanduče.

Prijavljivanjem prihvatate naše Uslove korišćenja i prihvatate prakse podataka u našoj Politici privatnosti. Možete otkazati pretplatu u bilo kom trenutku.
Objavi
Prethodni članak SZO Globalna vanredna situacija zbog širenja virusa majmunskih boginja SZO: Globalna vanredna situacija zbog širenja virusa majmunskih boginja
Sledeći članak Ivan Ostojić Vlast se hvali rastom koji nije održiv Ivan Ostojić: Vlast se hvali rastom koji nije održiv
Ostavite komentar Ostavite komentar

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Najnovije vesti

Film Želimira Žilnika otvorio 18. Međunarodni festival dokumentarnog filma - Beldoks - u Domu omladine
Film Želimira Žilnika otvorio 18. Međunarodni festival dokumentarnog filma – Beldoks – u Domu omladine
Kultura 22/05/2025
Entoni Kliford Grejling: Zašto rešavamo probleme ratovima?
Intervju 22/05/2025
Izvršna vlast u Srbiji preti blokadom sudske vlasti
Izvršna vlast u Srbiji preti blokadom sudske vlasti
Politika 21/05/2025
Trideset godina od druge Kustine pobede u Kanu
Trideset godina od druge Kustine pobede u Kanu
Kultura 21/05/2025

Linkovi

  • KONTAKT
  • POLITIKA PRIVATNOSTI
  • UPRAVLJANJE KOLAČIĆIMA

Vesti

  • POLITIKA
  • DRUŠTVO
  • SVET
  • KULTURA
  • SPORT

Magazin

  • BIZNIS
  • ISTORIJA
  • INTERVJU
  • TEHNOLOGIJA
  • ZDRAVLJE

Prijavite se za naš bilten

Prijavite se na naš besplatni bilten da biste odmah dobili naše najnovije članke!

NaslovnicaNaslovnica
Pratite nas
© 2024 Naslovnica.rs | Sva prava zadržana.
Prijavite se za naš bilten!

Prijavite se na naš besplatni bilten da biste odmah dobili naše najnovije članke!

Nema neželjene pošte, otkažite pretplatu u bilo kom trenutku.
Dobrodošli nazad!

Prijavite se na svoj nalog

Lost your password?