3. februar 2024.
Kakva je to poslovna filozofija koja Microsoft tri decenije drši u vrhu najvrednijih kompanija na svetu, analizira Miša Brkić u magazinu Nedeljnik. Odgovor na pitanje ako je Microsoft učestvovao u šest tektonskih promena industrije, možda se krije u izjavi direktora Majkrosofta u Srbiji: “Jedino što je konstantno u firmi jeste ime kompanije i moja mejl adresa.”
“Vrlo često se različiti tipovi ljudi u korporaciji ne podnose, jer imaju drugačije shvatanje sveta, zato je važna umešnost lidera korporacije da ih pomiri i da stvori sistem u kome je moguće da oni rade zajedno“, objašnjava za Nedeljnik Dejan Cvetković, direktor Majkrosofta u Srbiji.
Ovakva poslovna filozofija omogućila je Microsoftu da se „u hodu“ stalno menja. Možda zvuči poznata fraza da Microsoft nikad ne spava na lovorikama. Pol Alen je još 1995. godine u zajedničkom intervju s Gejtsom za časopis Fortune nagovestio takvu poslovnu logiku rečenicom: „Kad god bih našao članak o konkurentskom proizvodu, bili smo u depresiji tri dana. A onda bismo saznali da nije tako dobar kao naš.”
Ključ je, međutim, u nečem mnogo značajnijem. Iako će dogodine napuniti 50 godina, Microsoft je i dalje otvoren za dramatične promene, spreman je da se menja i ta promena dnevna je konstanta u njegovom poluvekovnom postojanju.
Dejan Cvetković slikovito opisuje kompaniju:
„Dok sam bio zaposlen u Majkrosoftu, govorio sam da jedino što je konstantno u firmi jeste ime kompanije i moja imejl adresa. Sve ostalo se brzo menja, čak i logo. Kad se kladi na scenario budućnosti, kompanija uvek mora da se ugrize za usnu da je zaboli, da kaže da mora da se promeni i da danas krene da se menja kako bi bila spremna za scenario budućnosti na koji se kladi. A ponekad je Majkrosoft bio taj koji definiše trend budućnosti i kladi se na njega. Znači, ne samo da prati budućnost nego i da definiše budućnost. Ali oba slučaja zahtevaju promenu koja nije laka jer se traži da se menja model koji danas generiše milijarde dolara prihoda. Upravo sposobnost lidera Majkrosofta – bilo da je to Bil Gejts, Stiv Balmer ili Satja Nadela – dala je pečat tim promenama. Najveći pečat imao je Gejts, najmanji Balmer. Veliki pečat danas ima Nadela.”
Izvor: Nedeljnik / Miša Brkić