Izgledala je smešno nedavna vest da su pojedini lokalci na Kanarskim ostrvima štrajkovali glađu zbog prevelikog obima putnika koje im donosi preterani turizam.
Problem masovnog turizma sve je izraženiji i sve teži za lokalno stanovništvo turističkih regija sveta. Posebno su pogođene mediteranske zemlje, Španija, Grčka, Italija, ali probleme imaju i Amsterdam, Halstat i druge popularne turističke destinacije.
Zašto lokalci smatraju da ih turisti ugrožavaju kada od turizma žive? U pitanju je preterani broj turista koji ugrožavaju lokalno stanovništvo na više načina.
Preteranim turizmom povećavaju se cene nekretnina. Stranci kupuju nekretnine na turističkim lokacijama. Investitori kupuju čitave zgrade koje pretvaraju u objekte za smeštaj turista, a cene nekretnina nezadrživo rastu.
Stanodavci često izbacuju podstanare da bi stanove izdavali turistima, pa su konkretno na Kanarskim ostrvima neki lokalci štrajkovali glađu, jer su bili prinuđeni da spavaju u automobilima ili na otvorenom, dok se drugi iseljavaju iz stambenih zgrada koje postaju hoteli. U mnogim mestima u Grčkoj porodice teško pronalaze stanove za dugoročni najam, da kupe sopstveni stan je preskupo, a studentima u Solunu i Atini je posebno teško da iznajme stanove tokom studiranja.
Povećani broj turista dovodi do preopterećenja zdravstvenog sistema, zbog čega lokalno stanovništvo ne može dobiti kvalitetnu zdravstvenu negu u sopstvenoj zemlji.
Primera radi, na Santoriniju živi 15.500 stanovnika, a godišnje ga poseti više od 2 miliona turista. Ovo ostrvo, između ostalog, ne može efikasno da upravlja otpadom koji se stvara u ogromnim količinama.
Mnoge turističke destinacije, a posebno ostrva, imaju problem sa nestašicom vode, a samo jedan prosečan “resort” troši 400 hiljada litara vode na dan.
Kada se uzme u obzir šteta po životnu sredinu, na najpopularnijim turističkim destinacijama, onda se dolazi do računice da je pričinjena šteta od prekomernog turizma mnogo veća od zarade od turizma.
Građani Amsterdama su otišli malo dalje pa javno pozivaju turiste iz Britanije da se vrate svojim kućama i poručuju im da nisu dobrodošli. Ovo je česta tema u britanskim medijima. Hrvatska je takođe popularna destinacija gde lokalno stanovništvo sve više problema ima sa nedoličnim ponašanjem turista na javnim mestima.
Vlada Hrvatske planira opsežan zakon o turizmu koji bi trebalo da upravlja razvojem na osnovu objektivnih podataka. Jedna od mnogih mera je i turistički porez. Prihodi od njega trebalo bi da budu uloženi u zaštitu životne sredine. Ali, porez će biti uveden samo na onim područjima koja pate zbog negativnih posledica masovnog turizma, a s njegovim uvođenjem se ne računa pre 2025.
Masovni turizam definitivno nije ono što želi lokalno stanovništvo.
Naslovnica
Foto: YouTube printscreen