4. februar 2024.
Decenijama već diplomate SAD u Beogradu gaje blagonaklon odnos prema ovdašnjim vlastima. Reklo bi se da je takvo ponašanje postalo tradicija. Čak i oni američki ambasadori sa najvećim političkim ugledom, poput Džordž F. Kenana ranih šezdesetih ili Lorensa Iglbergera poznih sedamdesetih, održavali su srdačne veze sa nedemokratskim režimom iz Brozovog vremena, navodi Milan St. Protić, istoričar i nekadašnji ambasador.
U autorskom tekstu za N1 Beograd, istoričar Milan St. Protić navodi da se bivši američki ambasador Montgomeri, posle petooktobarskih promena, javno hvalio kako je, kao mlad ataše u Jugoslaviji, bio zadužen za Slobodana Miloševića i kako ga je ocenio najvišim ocenama. Ričard Holbruk je stajao na stranu Miloševića kada je opozicija 90-tih bojkotovala izbore. Kasnije su, nakon Dejtonskog sporazuma, nazvali Miloševića faktorom mira i stabilnosti na Balkanu, a sve se završilo bombama po našim glavama.
“Naša je iluzija verovanje u zainteresovanost Amerike za istinsku demokratiju u Srbiji”, navodi Milan St. Protić. “Oni, kako vidimo, kubure sa demokratijom i kod svoje kuće. Ovde se, od pamtiveka, rukovode geostrategijskim motivima. Ako je dotična vlast u tom pogledu pogodbena, na pravom smo putu. Od ove vrhuške oni očekuju saradljivost prema međunarodnom statusu Kosova. To je njihov prioritet. Isto se svojevremeno događalo i sa Miloševićem. I sad i onda računali su, i oslanjali se, na autokrate u ostvarenju svojih ciljeva. Napravili su kardinalnu grešku tad, napraviće je i sad. Stara je istina ova. Onaj ko na svojim pogreškama ne nauči lekciju, ponoviće pogrešku. Slepi kod očiju, glasi jedna srpska poslovica.
Milan St. Protić objašnjava da je sadašnjeg američkog ambasadora Kristofera Hila i nekadašnjeg ključnog pregovarača na konferenciji u Rambujeu, upoznao u Beogradu, samo nekoliko dana pošto je ta konferencija okončana. Tada je od predstavnika srpske opozicije zatraženo da podrži Miloševića u potpisivanju sporazuma u Rambujeu. I da je to bilo američko viđenje demokratije: “hipokrizija na delu”.
Milan St. Protić se pita da li će se pogrešne procene Amerikanaca opet obiti Srbima o glavu, pošto mu je Kristofer Hil tada rekao da je sa Miloševićem postignut sporazum u Rambujeu. Milošević je ipak odbio, a 24. marta 1999. je počelo bombardovanje Srbije.
Izvor: N1 Beograd